Nová verzia Hlavy XXII: Páčila by sa Hellerovi?

George Clooney, Hlava XXII
George Clooney vo filme Hlava XXII. Reprofoto: www.youtube.com.

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) – O pár dní štartuje šesťdielna miniséria v réžii Georga Clooneyho na motívy slávnej knihy Josepha Hellera Hlava XXII.

Filmová verzia knihy

Clooney sa tak trochu hrá na Boha – zobral jednu z hlavných úloh, zrežíroval a sprodukoval zároveň. Čoskoro uvidíme ako táto trojjedinosť zaúčinkuje na divákov.

Filmová verzia knihy, ktorá vyšla v roku 1961 a stále figuruje v stovke najlepších a najčítanejších kníh, sa už minimálne raz stretla s hlasným nesúhlasom fanúšikov knihy.

Iné super hellerovky

Hlava XXII. sa na plátne objavila v roku 1970 – kapitána Yossariana si zahral Alan Arkin. Divákom chýbali známe hláška, atmosféra, jednoducho to všetko, prečo sa od knihy neviete odtrhnúť, ale film stopnete v polovici.

Clooneyho pokus o reparát to bude mať ešte o čosi ťažšie. Ako vyrozprávať sériu absurdných situácii z roku 1943 divákovi roku 2019? Možno pomôže obsadenie: Yossariana si v najnovšej verzii zahrá Christopher Abbott, ktorý spolu s Ryanom Goslingom pristál na Mesiaci vo filme Prvý človek (2018).

Držme minisérii palce, nech sa Hellerove posolstvá o absurditách vojen dostanú aj tým, čo radšej pozerajú ako čítajú … okrem Hlavy sú aj iné super hellerovky – Gold nad zlato, Niečo sa sa stalo či Boh vie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe George Clooney