Novak Djokovič nezaváhal ani v poslednom zápase skupiny

Djokovic novak
Novak Djokovič počas ATP World Tour Finals v Londýne Foto: SITA/AP
Tomas berdych

LONDÝN 9. novembra (WEBNOVINY) – Srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako prvý zvíťazil v úvodnom z dvoch zápasov piatkového programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne v základnej A-skupine nad Čechom Tomášom Berdychom, päťkou podujatia, za 98 minút 6:2, 7:6 (6).

V druhej časti sa mu nevypomstilo, že za stavu 2:1 okamžite stratil náskok brejku.

V tajbrejku, v ktorom mal manko 0:3 s dvojitým minibrejkom aj 1:5, zmazal Djokovič tri setbaly. Premiérový mečbal premenil bodom priamo z podania.

Dvadsaťpäťročný Belehradčan mal pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 30:23, zdolaný Berdych 18:25. Čech už nemá nádej na prienik do vyraďovacej fázy.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič nadobudol istotu postupu do nedeľňajšieho semifinále už prostredníctvom zisku prvého setu, napokon sa stal víťazom skupiny.

Nechcel som brať do úvahy rôzne kalkulácie a scenáre. Prenechávam takéto záležitosti iným, ja sa len usilujem robiť si svoje a dosahovať víťazstvá. Odohral som veľmi dobrý zápas, hoci súper ku koncu druhého setu začal lepšie podávať a mal som v tej fáze šťastie, že som nemusel ísť do tretieho dejstva,“ uznal Djokovič, ktorý upravil v bilancii proti zverencovi Tomáša Krupu Berdychovi už na 11:1.

Nadviazal na triumf 6:3, 6:4, ktorý dosiahol 13. októbra v semifinále v Šanghaji. Jedinú prehru utrpel v semifinále Wimbledonu 2010. Vlani na tzv. Masters v britskej metropole zvládol stav 2:4 v treťom sete a aj cez jeden mečbal rodáka z Valašského Meziříčí triumfoval 3:6, 6:3, 7:6 (3).

O druhú miestenku budú od 20.45 h SEČ bojovať domáci Andy Murray a Jo-Wilfried Tsonga. Francúz nesmie hostiteľovi pustiť ani set. V B-skupine už je známym semifinalistom šesťnásobný a úradujúci šampión z tohto podujatia, Švajčiar Roger Federer.

Mal som šance a ak by som ho dotlačil do tretieho setu, možno by prišli ďalšie, lenže to je ´keby´… Nebol to môj najlepší zápas. Už sa mi dosť ťažko hľadajú zvyšky síl. Dúfam, že nejaké nájdem,“ povedal podľa iDnes.cz na tlačovej besede Berdych a v súvislosti s finále Davis Cupu a dodal: „Človek sa vždy snaží dostať zo seba maximum, ale dokážem rozoznať, ako sa cítim, keď je to optimálne alebo tomu niečo chýba. Optimizmus mi skôr dodáva fakt, že hráme doma, ľudia nás poženú. Spolieham sa na to, že nám dodajú energiu. Proti Španielom u nich na antuke by to bolo neuveriteľne ťažké.“

4. Tsonga 2 0 2 1:4 21:29 0

Legenda: poradie, pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky: Novak Djokovič (Srb.-1) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 6:3 za 100 minút, Andy Murray (V. Brit.-3) – Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:3, 6:4 za 137 minút, Tomáš Berdych (ČR-5) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-7) 7:5, 3:6, 6:1 za 113 minút, Novak Djokovič (Srb.-1) – Andy Murray (V. Brit.-3) 4:6, 6:3, 7:5 za 155 minút

B-skupina

Tabuľka B-skupiny:

1. Federer 2 2 0 4:0 25:14 4 – istota postupu do semifinále

2. Del Potro 2 1 1 3:2 25:19 2

3. Ferrer 2 1 1 2:3 25:26 2

4. Tipsarevič 2 0 2 0:4 8:24 0

Predchádzajúce výsledky: David Ferrer (Šp.-4) – Juan Martín Del Potro (Arg.-6) 6:3, 3:6, 6:4 za 137 minút, Roger Federer (Švaj.-2) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:3, 6:1 za 70 minút, Juan Martín Del Potro (Arg.-6) – Janko Tipsarevič (Srb.-8) 6:0, 6:4 za 77 minút, Roger Federer (Švaj.-2) – David Ferrer (Šp.-4) 6:4, 7:6 (5) za 109 minút