Nové čínske letové trasy narušujú letecké pravidlá a bezpečnosť nad Taiwanskou úžinou

Airport_2.jpg
Taipei

TAIWAN 15. januára 2018 (WBN/PR) – Dňa 4. januára 2018 čínska vláda spustila prevádzku severnej trasy letu M503 spolu s ďalšími tromi rozšírenými trasami cez Taiwanskú úžinu. Vláda Taiwanu protestovala a vyhlásila, že táto jednostranná aktivita porušuje dohodu, ktorá existuje medzi oboma stranami od marca 2015.

Na základe dohody, ktorá bola dosiahnutá medzi oboma stranami v roku 2015 sa Peking zaviazal používať trasu M503 iba pre jednosmerné lety južným smerom a rozšírené trasy, smerujúce z východu na západ W121, W122 a W123 nemali byť aktivované bez ďalších vyjednávaní s Taipei.

Aj napriek tomu, že uvedené letecké trasy sa nachádzajú v Šanghajskom Letovom Informačnom Regióne (FIR), Taipei tvrdí, že sú príliš blízko Taiwanského regiónu (FIR) a táto skutočnosť bude mať výrazný dopad na bezpečnosť leteckých trás Kinmen a Matsu na Taiwane.

„Jednostranné spustenie týchto letov nielenže ignoruje leteckú bezpečnosť a je prejavom neúcty k Taiwanu, ale takisto úmyselne tají nevhodnú politickú a vojenskú agendu pod zámienkou civilného letectva a tým zvyšuje obavy nad zmenami v stave vzájomných vzťahov cez úžinu,” uviedla Rada Taiwanu pre Vnútorné Záležitosti.

Taipei požiadal Peking o okamžité stiahnutie letov na uvedených trasách a nalieha na všetky strany, aby nepoužívali tieto trasy, keďže tu vážne obavy o bezpečnosť pretrvávajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Taipei Representative Office