Nové etnické vraždy v čase stupňujúceho napätia v Moskve

Moskva, násilie
Moskva Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Moskovská polícia informovala v piatok o zabití etnického Uzbeka a starosta hlavného mesta Ruska oznámil sprísnenie bezpečnostných opatrení v čase rasového napätia, ktoré ovládlo Moskvu po nedávnom zastrelení futbalového fanúšika. Uzbeka zabili nožom traja mladí útočníci. Pri inom útoku muž z Vietnamu utrpel poranenie mozgu. Podobné prípady násilností pokračujú po celom meste, informovala tlačová agentúra Interfax. Polícia tiež oznámila, že zatkla ďalších piatich ľudí v súvislosti s pravdepodobne rasovo motivovanou vraždou občana Kirgizska, ktorá sa v hlavnom meste odohrala cez víkend.

Vo štvrtok zatkli troch podozrivých. Medzi nimi sú aj dvaja mladíci vo veku 14 a 15 rokov. Podľa piatkových správ žiaden z podozrivých nemal viac ako 23 rokov. Zistili sme, že „najmladší, ktorý sa narodil v roku 1996 a je ôsmak, bodol nožom obeť do hrudníka, čo spôsobilo jej smrť,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ polície.

Posledné útoky prišli v čase rastúceho násilia v Moskve a ďalších ruských mestách. Násilnosti sa zintenzívňujú od 4. decembra, keď údajný moslim zastrelil futbalového fanúšika. Postoj úradov k vyšetrovaniu útoku rozhneval okolo 5 tisíc futbalových fanúšikov a ultranacionalistov, ktorí sa 12. decembra zišli pred Kremľom. Ich zhromaždenie sa neskôr premenilo na výtržnosti a krátke šarvátky s príslušníkmi polície.

Moskovská polícia zatkla v stredu spolu viac ako 1000 ľudí v obave pred vypuknutím etnických násilností po zavraždení futbalového fanúšika. Podľa hovorcu polície zatýkanie prebehlo na železničnej stanici a ďalších miestach hlavného mesta. V očakávaní pouličnej bitky, ktorá bola údajne naplánovaná na večer toho dňa a mala sa konať pred Kyjevskou železničnou stanicou, úrady nasadili špeciálnu jednotku ministerstva vnútra a elitnú zásahovú jednotku. Zadržaných mladých chlapcov a dievčatá vo veku od 13 rokov vtedy v putách odvádzali ťažkoodenci.

Ruský premiér Vladimir Putin vo štvrtok prisľúbil „tvrdú odpoveď“ na násilie a starosta Moskvy vydal v piatok nariadenie o rozmiestnení väčšieho počtu policajných hliadok do ulíc ruského hlavného mesta. Starosta Sergej Sobjanin vyhlásil, že prijatie tohto opatrenia je dôležité, pretože mesto zaznamenalo „náznaky nových provokácií a pokusov uskutočniť nepovolené zhromaždenia“ plánované na nasledujúce dni.

Podľa nedávnych prieskumov sú Moskovčania stále viac nespokojní s počtom neruských obyvateľov mesta. Migranti z ruského, prevažne moslimského juhu a nezávislých stredoázijských krajín v meste často pracujú nelegálne, pričom pracujú aj za menej ako minimálnu mzdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej SobjaninVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Spartak Moskva