Nové pravidlá majú odradiť mladých od fajčenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fajcenie
Od roku 1989 je 31. máj Svetovým dňom bez tabaku. Tento rok určila Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization - WHO) ako hlavné heslo pri tejto príležitosti Rámcový dohovor o kontrole tabaku. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 1.marca (WEBNOVINY) – Európsky parlament dnes schválil revíziu smernice o tabakových výrobkoch. Zmeny, ktoré prináša, majú odradiť najmä mladých ľudí od toho, aby vôbec začali fajčiť.

Podľa štatistík totiž 70 % ľudí začne fajčiť pred dovŕšením 18. roka života a 94 % vo veku mladšom ako 25 rokov. Fajčenie spôsobí v krajinách Európskej únie približne 700-tisíc úmrtí, informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Povinné obrázky

Nová smernica prináša mnoho zmien. Škatuľky cigariet budú musieť povinne obsahovať obrázkové a textové zdravotné výstrahy, ktoré budú pokrývať 65 % prednej a zadnej strany škatuľky. Na 50 % plochy bočných strán sa budú tiež nachádzať zdravotné výstrahy, napríklad „Fajčenie zabíja – prestaňte hneď“ alebo „Tabakový dym obsahuje viac ako 70 látok, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu“.

Tieto výstrahy tak nahradia súčasné údaje o obsahu dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého. Jednoduché balenie cigariet nebude povinnosťou, každý členský štát si zvolí sám, či sa pre toto opatrenie rozhodne. Balenie tzv. slimiek, teda úzkych cigariet, smernica nezakáže. Musia však byť balené rovnako ako iné cigarety. Výraz slim by sa nemal používať, aby nepridával produktu na

Obmedzenie príchutí

Zmena nastane aj v ochucovaní cigariet. Príchute sa nebudú môcť používať v množstvách, ktoré by prekryli, prípadne maskovali príchuť tabaku. „Skrátka musí byť jasné, že ide o tabakový výrobok a nie napríklad o dymiacu vanilkovú pochúťku v tvare cigarety,“ vysvetľuje Ludviková.

Mentol sa považuje za charakteristickú príchuť a bude zakázaný po uplynutí prechodného obdobia štyroch rokov, ktoré sa vzťahuje na všetky výrobky s viac ako trojpercentným podielom na trhu EÚ. Elektronické cigarety sa podľa smernice nezakazujú. Budú však nové pravidlá, ktoré sa majú postarať o to, aby boli výrobky bezpečné a kvalitné, najmä tie, ktoré obsahujú nikotín.

Vstup smernice do platnosti sa predpokladá v máji tohto roku. Členské štáty majú dva roky na prenos týchto pravidiel do svojej legislatívy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európsky parlament