Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miklos
Ivan Mikloš Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Prvým kritikom vládneho návrhu rozpočtu z radov opozície bol počas štvrtkovej parlamentnej rozpravy exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Vyzdvihol síce aj niektoré pozitíva, napríklad menej identifikovaných rizík ako v predošlom rozpočte či zlučovanie regulačných úradov, v konečnom dôsledku však návrh rozpočtu skritizoval. Problémom podľa neho je predovšetkým štruktúra konsolidácie, ktorú vláda zvolila. „Vláda nevie šetriť na sebe, vie len ľuďom dvíhať dane,“ tvrdí.

Miklošovi sa nepozdáva skutočnosť, že vláda ide najmä cestou jednorazových opatrení, ktoré nepovedú k dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Dokazuje to podľa neho úroveň štrukturálneho deficitu, teda schodku očistená o cyklické vplyvy a jednorazové efekty, ktorý mal podľa pôvodného návrhu v budúcom roku dokonca stúpnuť.

Doplatia na to malé podniky

V parlamente odvolávali ministerku Zvolenskú
Foto: SITA/Ján Slovák

Po zapracovaní vyšších odhadov príjmov z daní a odvodov rezort financií hovorí už o stagnácii štrukturálneho deficitu, čo odôvodňuje najmä snahou podpory hospodárskeho rastu.

Podľa exministra financií to však zrejme ani s podporou hospodárskeho rastu nemyslí vláda Roberta Fica celkom vážne, keď prijíma konsolidačné opatrenia typu daňové licencie a keď po svojom nástupe zvýšila daň z príjmu právnických osôb z 19 % na 23 %.

Budúcoročné zníženie sadzby na 22 % totiž v kombinácii s daňovými licenciami podľa neho pomôže len veľkým priemyselným podnikom, kým malé a stredné podniky na tieto opatrenia v konečnom dôsledku skôr doplatia.

Opatrenia v budúcnosti problémy nevyriešia

Pochvalu si vláda Roberta Fica za predložený rozpočet od Mikloša nevyslúžila ani za navrhované škrty vo výdavkoch. Rozpočet totiž podľa neho počíta najmä so škrtmi v kapitálových výdavkoch, čo taktiež nepovažuje za dlhodobo udržateľný prístup.

Vláda prijíma prevažne opatrenia, ktoré nie sú udržateľné, ktoré síce pomôžu teraz, ale do budúcnosti problém nevyriešia,“ okomentoval návrh na záver svojho vyše hodinového vystúpenia v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu Ivan Mikloš.

Do rozpravy o návrhu rozpočtu sa písomne prihlásilo 22 poslancov. Okrem nich využili v prvej časti rozpravy právo prihlásiť sa so svojím vystúpením aj šéf finančného výboru Daniel Duchoň (Smer-SD) a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ (KDH). Po vystúpeniach týchto poslancov dostanú ešte zákonodarcovia možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošJán Figeľ