Novovznikajúca strana SPOLU – občianska demokracia začala zbierať podpisy na zaregistrovanie

Miroslav Beblavý
Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková (uprostred vľavo) a zakladatelia strany, nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý (uprostred) a Jozef Mihál (uprostred vpravo) počas predstavenia novej politickej strany SPOLU - občianska demokracia. Bratislava, 17. november 2017. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Novovznikajúca politická strana SPOLU – občianska demokracia, ktorú zakladá nezaradený poslanec Miroslav Beblavý so skupinou ďalších nezaradených poslancov a odborníkmi, ohlásila v piatok v Bratislave svoj štart.

Na tlačovej besede po úvodnom stretnutí strany, na ktorom si zároveň pripomenuli 17. november 1989, predstavili jej zakladatelia idey a osobnosti SPOLU. Ihneď po skončení tlačovej besedy začali zbierať podpisy, ako prví sa podpísali zakladatelia politického subjektu. Na zaregistrovanie strany ministerstvom vnútra potrebujú 10-tisíc podpisov občanov, ktorí súhlasia s jej vznikom.

Ako počas tlačového brífingu povedal Miroslav Beblavý, „otázka je, či Slovensko novú politickú silu potrebuje. My sme presvedčení, že áno. Sme presvedčení, že súčasná politika je niečo, čo ľudí skôr deprimuje, berie im nádej, nedáva im pozitívny politický projekt“.

Štyri hlavné ciele

Strana SPOLU to podľa Beblavého chce zmeniť a vytvoriť zo Slovenska „slovenský dom na európskej úrovni“.

Strana za svoje hlavné štyri ciele označuje: silnú a modernú ekonomiku, ktorá dokáže zabezpečiť európske platy a európsku kvalitu života pre pracujúcich a postará sa o tých, čo potrebujú pomoc; spravodlivý štát, v ktorom platia zákony rovnako pre všetkých; dostupnú zdravotnú starostlivosť a kvalitné vzdelávanie a proeurópske smerovanie Slovenska, pričom sú za vylepšovanie a posilňovanie Európskej únie a postavenie SR ako aktívneho hráča v EÚ.

Podľa Beblavého nechcú, aby ich ciele ostali na papieri. Avizuje, že do ďalších parlamentných volieb pripravia 50 návrhov zákonov a predložia ich v Národnej rade SR.

Ľudia na Slovensku ešte nerezignovali

Členka prípravného výboru strany, poslankyňa NR SR a primátorka Prievidze Katarína Macháčková upozornila, že stranu spoluzakladá veľa ľudí, ktorí reálne žijú v regiónoch a v súčasnosti majú už 40 regionálnych predsedov. Pripomenula, že v nedávnych krajských voľbách podporili deväť kandidátov na poslancov krajských zastupiteľstiev, z ktorých piati uspeli.

Ako doplnil zakladajúci člen strany poslanec NR SR Jozef Mihál, to, že v krajských voľbách získali množstvo poslaneckých mandátov nezávislí kandidáti, svedčí o tom, že ľudia na Slovensku ešte nerezignovali a chcú voliť, odmietajú však súčasnú politiku vlády, ale zároveň im nestačí súčasná politika opozičných strán.

To je podľa Mihála dôkazom toho, že ľudia potrebujú novú politickú stranu postavenú na princípoch slušnosti, odbornosti, nekonfrontačnej politiky a spájania ľudí v regiónoch.

Videopozdravy od Radičovej a Mikloška

Vznik novej politickej strany oznámil Beblavý ešte v apríli. Rozhodol sa ju založiť s poslancom Jozefom Mihálom, ktorý predtým vystúpil z opozičnej SaS, ako aj so skupinou nezaradených poslancov.

V prípravnom výbore strany sú okrem Beblavého a Mihála ďalší poslanci NR SR, a to Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Simona Petrík a Oto Žarnay.

Okrem nich sú to i viacerí odborníci, konkrétne expert na zahraničnú politiku Vladimír Bilčík, komunálna politička a riaditeľka školy Ľudmila Chodelková, odborníčka na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová, právnik a odborník na transparentnosť Pavel Nechala, ekonóm a publicistka Dalibor Roháč a expert na sociálne najslabšie rómske komunity Martin Vavrinčík.

Na piatkovej prezentácii vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia sa zúčastnili aj viacerí predstavitelia politického a spoločenského života, napríklad Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Poliačik či Pavol Zajac a zástupcovia ďalšej vznikajúcej strany Progresívne Slovensko. Odvysielali aj videopozdravy od Ivety Radičovej a Františka Mikloška.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálKatarína MacháčkováLucia Ďuriš NicholsonováMartin PoliačikMiroslav BeblavýOto ŽarnayPavol ZajacSimona PetríkViera Dubačová
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokracia