Novú tranžu Atény dostanú pravdepodobne začiatkom novembra

Grécko, kríza
Foto: SITA/AP

ATÉNY 11. októbra (WENOVINY) – Grécko pravdepodobne začiatkom novembra v rámci zahraničnej núdzovej pomoci dostane ďalšiu úverovú tranžu osem mld. eur, ktorú potrebuje, aby odvrátilo bankrot. V spoločnom vyhlásení to v utorok uviedli inšpektori Európskej únie (EÚ), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí ukončili niekoľko týždňov trvajúce hodnotenie stavu verejných financií krajiny.

„Hneď ako skupina ministrov financií eurozóny Eurogroup a Výkonná rada MMF schvália závery piatej revízie, nasledujúca tranža osem miliárd eur (5,8 mld. eur od členských krajín eurozóny a 2,2 mld. eur od MMF) sa bude môcť uvoľniť, s najväčšou pravdepodobnosťou začiatkom novembra,“ uviedli inšpektori vo vyhlásení.

„Úspech programu naďalej závisí od mobilizácie primeraného financovania prostredníctvom zapojenia sa súkromného sektora a verejného sektora. Pokračujúce rokovania o zapojení súkromného sektora spolu s ubezpečeniami, ktoré poskytli európski lídri na summite 21. júla, naznačujú, že financovanie programu je plne zabezpečené,“ konštatuje vyhlásenie inšpektorov EÚ, MMF a ECB.

Rozhodnutie o ďalších úveroch Aténam ešte nepadlo

Uvoľnenie šiestej úverovej tranže v rámci zahraničnej núdzovej pomoci Grécku je stále otvorenou otázkou. Vyhlásil to v utorok hovorca nemeckého ministerstva financií po tom, ako inšpektori Európskej únie, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB), čiže takzvanej trojky, uviedli, že Atény novú tranžu pravdepodobne dostanú začiatkom novembra. „Vítame fakt, že práca trojky v Aténach sa uzavrela,“ povedal hovorca. „Ich vyhlásenie ukazuje svetlé aj tienisté stránky. Počkáme a preskúmame správu, budeme ju analyzovať a potom rozhodneme, čo sa stane so šiestou tranžou,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom