Nový druh hmyzu pomenovali po zloduchovi zo seriálu Hry o tróny

Night King
Night King - zloduch zo seriálu Hry o tróny. Foto: ilustračné, Al Powers/Invision/AP.

Austrálski vedci pomenovali nový druh hmyzu po zloduchovi z populárneho seriálu Hra o tróny (2011 – 2019), Nočnom kráľovi.

Korunka z chĺpkov

Dvojkrídlovec rodu Bombyliidae dostal meno Paramonovius nightking preto, lebo sa mu podľa odborníkov darí v zime, má korunku z chĺpkov podobných ostňom a z ďalších druhov hmyzu dokáže urobiť „zombie“. Veľký je zhruba jeden centimeter a dá sa nájsť v zime v malej oblasti v štáte Západná Austrália.

Paramonovius nightking objavil v roku 2012 pár neprofesionálnych vedcov v národnom parku Wandoo. Až o niekoľko rokov neskôr však Xuankun Li z austrálskeho Commonwealth Scientific and Industrial Research (CSIRO) potvrdil, že je to nový druh.

Patrí do skupiny múch

Podľa Bryana Lessarda, entomológa zo CSIRO, pomenovanie nového druhu hmyzu nebolo náročné. „Xuankun je veľký fanúšik Hry o tróny a chcel sa šou poďakovať za hodiny zábavy, ktoré mu dala,“ povedal vedec pre britskú BBC. Podľa neho má Paramonovius nightking viacero podobností s Nočným kráľom zo seriálu.

„Obaja sa dajú nájsť v zime a na hlave majú korunu z ostňov. Samičky kladú vajíčka na iný hmyz, tie sa vyliahnu a zožerú hmyz zvnútra, pričom ich premenia na chodiace zombie, tak ako naozajstný Nočný kráľ,“ popísal Lessard.

Paramonovius nightking patrí do skupiny múch, ktoré vyzerajú ako včely. Podľa vedcov sa takto vyvinuli, aby sa vyhli zjedeniu vtákmi, ktoré vedia, že včely pichajú. Na svete je známych viac ako 5 200 druhov dvojkrídlovcov rodu Bombyliidae. Podľa Lessarda je viac ako pravdepodobné, že mnoho ďalších zostáva nezdokumentovaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom