Nový fond má podporiť slovenské malé a stredné podniky

Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 6. augusta (WBN/PR) – Spoločnosť Genesis Capital, ktorá je jedným z najväčších správcov fondov rozvojového kapitálu v Českej republike a na Slovensku, oznámila otvorenie nového fondu. Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) sa zameria na rastové investície v segmente malých a stredných podnikov v Čechách a na Slovensku. Pri svojom spustení má k dispozícii 45 miliónov eur, ale táto suma sa môže navýšiť až na 80 miliónov eur.

Sme radi, že môžeme prostredníctvom našich fondov prispieť k podpore českých a slovenských podnikov. Veríme, že GPEF III pomôže v rozvoji najmenej desiatke ďalších českých a slovenských firiem, ktoré budú mať o tento typ financovania záujem,“ hovorí Jan Tauber, riaditeľ spoločnosti Genesis Capital. „Novým fondom by sme chceli nadviazať na predchádzajúce úspechy. Napríklad náš fond GPEF, ktorý bol ukončený v minulom roku, mohol po desiatich rokoch svojej existencie oznámiť investorom, že viac ako zdvojnásobil hodnotu počiatočnej investície.

Ako všeobecne zameraný fond bude GPEF III investovať do podnikov z rôznorodých odvetví s výnimkou nehnuteľností, zbrojného priemyslu, hazardných hier, zábavy pre dospelých, výroby tabaku a liehovín. Podobne ako minulé fondy poskytne GPEF III firmám, ktoré budú spĺňať príslušné kritériá, kapitál na zabezpečenie rastu, zdroje na akvizície či prostriedky na financovanie manažérskych odkúpení.

Spoločnosť Genesis Capital má v okamihu otvorenia fondu GPEF III (tzv. First closing) k dispozícii 45 miliónov eur a jeho investormi sú teraz Európsky investičný fond, Česká sporiteľňa, Investičná kapitálová spoločnosť Komerční banky (IKS KB), fínsky investičný fond eQ Private Equity, Kooperativa poisťovňa a Česká podnikateľská poisťovňa. O účasť vo fonde však prejavili záujem aj ďalšie spoločnosti, a preto sa počas nasledujúceho roka očakáva postupné navyšovanie fondu až do maximálnej možnej výšky 80 miliónov eur.

Spoločnosť Genesis Capital zostáva aj v prípade štvrtého fondu pri investičnej stratégii, ktorá sa dlhodobo osvedčila. „Vhodné investičné príležitosti vyhľadávame na základe niekoľkých kritérií,“ vysvetľuje Jan Tauber. „Predovšetkým musí ísť o firmu, ktorá má silný rastový potenciál a zároveň preukáže schopnosť úspešne realizovať rozvojové projekty. Za mimoriadne dôležitý prvok považujeme kompetentný a skúsený manažérsky tím. Pri všetkých našich investícií preto tiež preferujeme, aby manažéri do firiem investovali s nami, a tým sa podieľali na ich budúcom zhodnotení.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom