Nový gél skráti hojenie rán až päťnásobne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liečivý gél na hojenie rán Foto: SITA/AP

Gél s názvom Nexagon pracuje na zaujímavom princípe: najprv preruší komunikáciu medzi bunkami a zabráni tak tvorbe proteínu, ktorý je najväčšou brzdou hojenia rán. To dovolí bunkám rýchlejší transport k rane, ktorú treba liečiť. Gél bol zatiaľ testovaný len na sto ľuďoch, preto sú potrebné ďalšie dôkazy. Ak sa však ukážu byť pozitívne, gél by mohol mať nezanedbateľný dopad na liečenie chronických rán, akými sú diabetické vredy, ale aj bežné odreniny či šrabnutia z rôznych nehôd.

Gél bol vyvinutý tímom doktora Davida Beckera, profesora bunkovej a vývojovej biológie na anglickej University College London. Vo väčšine chronických rán sa nachádza nadmerné množstvo bielkovín, ktoré spôsobujú zápal. Aby sa ich množstvo znížilo, Becker a jeho kolegovia vytvorili gél Nexagon. Ten pozostáva z častí DNA, ktoré blokujú tvorbu bielkovín. Gél je priesvitný a má podobnú konzistenciu ako zubná pasta.

Doktor David Becker so svojim novým objavom Foto: SITA/AP

V prvom štádiu štúdie vedci skúšali gél na liečenie vredov na nohách. Po štyroch týždňoch testov bol počet ľudí s úplne vyliečenými vredmi päťnásobne vyšší u pacientov, ktorí používali gél v porovnaní s tými, ktorí si rany nenatierali. Priemerný čas liečenia je asi 6 mesiacov, po použití gélu bola rana vyliečená už po prvom mesiaci.

Ďalší experti súhlasia, že účinky gélu vyzerajú sľubne: „Zdá sa, že gél má dobrý dopad na obnovenie vonkajšej vrstvy kože,“ povedal Phil Stephens z Cardifskej univerzity. Upozornil však, že gél nesmie zasiahnuť do procesu zápalu. Zápalové bunky sú totiž potrebné na vyčistenie rany.

Gél testovali aj na pacientoch, ktorí utrpeli vážne chemické popáleniny. Príkladom je aj 25-ročný robotník z Nového Zélandu, ktorý si poranil oko pri práci s tekutým cementom. Po tom, ako mu na ranu aplikovali Nexagon, vonkajšia oblasť oka s krvnými cievami sa opäť obnovila a mladému robotníkovi tak zachránila zrak.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Lekársky tím plánuje ďalšie testy, ktoré sa zamerajú na skúmanie vedľajších efektov a nežiadúcich účinkov rovnako ako na správne dávkovanie gélu. Len v Amerike žije 70 miliónov ľudí s chronickými ranami. S narastajúcimi krivkami v počte obéznych ľudí sa počet pacientov s vredmi bude len zvyšovať. Na trhu sú aj iné prípravky, tie však nezaberajú u každého pacienta. Príkladom je aj Connie McPherson z Oklahomy, ktorá sa svoje vredy snaží vyliečiť už tretí rok. „Niekedy sú také bolestivé, že v noci nedokážem zaspať. Skúšala som už rôzne antibiotiká, steroidy i opakované chirurgické zákroky, ale nič nezaberá,“ dodala 58-ročná maklérka, ktorá sa zúčastnila testov na Nexagon. Ten je vraj jedinou liečbou, ktorá zatiaľ zabrala.

Ak sa ďalšie testy ukážu byť úspešné, gél sa v nasledujúcich rokoch dostane na trh. V porovnaní s doteraz dostupnými prípravkami sa vďaka Nexagonu náklady pacientov na liečbu výrazne znížia.

http://www.sacbee.com/

zz

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať