Nový typ letiskových skenerov bude využívať cvičené myši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.simplepestcontrol.com

Jedného dňa nás na letiskách môže očakávať aj niečo prekvapujúcejšie ako röntgeny či kontroverzné telesné skenery. Keď sa pri prechode cez bezpečnostnú zložku započúvate do zvuku prístroja, možno sa vám bude zdať, že počujete piskot hlodavcov. A nebudete ďaleko od pravdy. Izraelská spoločnosť BioExplorers prišla s nápadom použiť na odhalenie výbušnín špeciálne trénované myši.

Bez názvu
Foto: www.crunchgear.com

Izraelský vedec Eran Lumbroso zostrojil nový druh letiskových detektorov ešte počas svojho pôsobenia v námornej službe. Na palube myši nikdy nechýbali a tak mal dostatok času na zlepšovanie svojho vynálezu. Detektor sa z vonkajšej strany podobá na klasický telesný skener. Obsahuje však tri ukryté zásobníky, v ktorých sa budú pohybovať cvičené myši. V každej kazete by ich malo byť osem a aby bola zabezpečená stopercentná výkonnosť, hlodavce by sa mali striedať v štvorhodinových službách. Počas nich sa myši budú pohybovať v spoločnom priestore, zatiaľčo vôňa alebo pach človeka, ktorý práve stojí pod detektorom, bude prúdiť priamo dovnútra kazety cez špeciálne otvory. Ak myši zavetria jednu z ôsmich kľúčových výbušnín, na ktoré sú trénované, utečú do bočnej komory a tým zároveň spustia alarm. Na to, aby sa alarm zapol, je potrebný únik minimálne dvoch myší, aby sa tak predišlo falošným poplachom.

„Je to podobné, ako keby zacítili mačku a začali pred ňou utekať,“ povedal Eran. Na rozdiel od psov, ktorí sú často trénovaní na hľadanie bômb a výbušnín, si myši nevyžadujú neustály kontakt s trénerom či odmeny ako motiváciu. Môžu sa preto chovať v priestranných klietkach s neobmedzeným prístupom k jedlu a vode. Podľa Erana Lumbrosa by každá myš „pracovala“ štyri hodiny denne a jej pracovný život by nepresiahol 18 mesiacov. Existujú aj ďalšie fakty, ktoré hovoria v prospech myší. Zatiaľčo psy majú len 756 génov s čuchovými receptormi, myši ich majú až 1120, čo zaručuje ostrejšie vnímanie pachov.

Bez názvu
Foto: www.wordpress.com

Po nedávnych útokoch, aké sa odohrali aj na moskovskom letisku Domodedovo, sa záujem o využitie nových metód pri detekcii výbušnín rapídne zvyšuje. Moderné technológie ľuďom často naháňajú strach a narúšajú ich súkromie. „Zvieracie nosy sú vždy dobrým riešením a myš vás neuvidí nahých,“ povedal Bruce Schneier, ktorý sa zaoberá bezpečnostnými systémami.

Spoločnosť BioExplorers, ktorú Eran Lumbroso založil spolu so svojím bratom Alonom, otestovala svoj detektor v decembri uplynulého roka v obrovskom nákupnom centre Azrieli v Tel Avive. Cez detektor prešlo viac ako tisíc ľudí. Organizátori požiadali 22 z nich, aby si na telo či do vreciek ukryli výbušniny. Myši spoľahlivo odhalili všetkých 22 balíkov a čo sa týka falošných poplachov, ich percentuálne vyčíslenie bolo nižšie ako 0,1. Magazín NewScientist, ktorý informáciu priniesol, vníma nové skenery pozitívne. Zároveň však dodal, že „myšie detektory“ by nezabránili ďalšiemu využívaniu batožinových skenerov a detektorov kovov.

www.newscientist.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať