Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina, vyhral v prvom kole

Alojz Hlina
Nový predseda KDH Alojz Hlina počas brífingu po zvolení v rámci 24. snemu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v Kultúrnom dome A. Hlinku. Ružomberok, 11. jún 2016. Foto: SITA/Radovan Pavlík

RUŽOMBEROK 11. júna (WebNoviny.sk) – Novým predsedom KDH sa stal bývalý poslanec parlamentu Alojz Hlina. V sobotu ho do funkcie na dvojročné obdobie zvolili delegáti na sneme KDH. Hlina vyhral hneď v prvom kole voľby, keď získal podporu 223 delegátov. Jeho najväčšiu protikandidátku Eleonóru Porubcovú podporilo 85 delegátov. Hlina je v poradí štvrtým predsedom KDH od jeho vzniku.

Okrem Hlinu delegáti zvolili aj troch podpredsedov hnutia. Do dnes ich mávalo hnutie šesť. Snem však rozhodol, že počet podpredsedov sa zníži zo šiestich na troch. Na odporúčanie Hlinu snem zvolil za podpredsedov KDH exposlanca NR SR Pavla Zajaca, primátora Levoče Milana Majerského a Petra Bobulu. Delegáti zároveň rozhodli, že funkčné obdobie volených funkcionárov sa skráti zo štyroch na dva roky.

Hlina povedal po zvolení novinárom, že cíti veľkú emóciu. Na prácu sa teší, ale cíti aj obavu zo zodpovednosti, aby sa kresťanská demokracia vrátila na politickú mapu. „Konzervatívci sa vracajú. Kresťanskí demokrati sú späť,“ vyhlásil Hlina. KDH sa podľa neho stane modernou konzervatívnou stranou ľudového typu. Pre Hlinu dnešným dňom vnútrostranícky boj skončil.

KDH bude dôrazné v témach, ktoré budú formulovať. „Témy budeme presadzovať tak, aby sa vytvoril spoločenský tlak na ich riešenie,“ uviedol. Výber tém by mala určiť programová konferencia. Mali by však patriť medzi ne poľnohospodárstvo, rómska problematika, či spotrebiteľské témy.

Hlinov predchodca Ján Figeľ chce, aby nový predseda prišiel s ponukou, ktorá osloví Slovensko. „Je veľký priestor pre serióznu hodnotovú politiku. Z diania v parlamente a vo vláde narastá skepsa. Preto prichádza čas pre návrat KDH,“ konštatoval. Figeľa prekvapilo, že Hlina vyhral tak výrazne a v prvom kole.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaJán Figeľ
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie