O akreditácie za dva roky žiadali najmä UK a UPJŠ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Univerzita Komenského
Foto: Ilustračné, SITA

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Najviac žiadostí o akreditáciu študijných programov predložili v posledných dvoch rokoch Univerzita Komenského v Bratislave (UK) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ). Vyplýva to zo správy o činnosti Akreditačnej komisie od 29. septembra 2007 do 31. decembra 2009. UK chcela, aby komisia posúdila 59 jej programov, pričom tretiu z týchto žiadostí rektor napokon stiahol. V ostatných bola škola úspešná. V prípade UPJŠ stiahol rektor štyri žiadosti, tri komisia zamietla a 49 odobrila. Akreditačná komisia posudzovala spôsobilosť vysokých škôl vzdelávať v požadovaných študijných programoch buď pred začiatkom komplexnej akreditácie, alebo pri vzniku nových študijných programov.

Vysoký počet žiadostí prijala Akreditačná komisia aj od Katolíckej univerzity v Ružomberku (34), Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (32), Technickej univerzity Košice (30) a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (27). Úspešnosť ich žiadostí sa pohybovala od 67 do 81 percent. Najmenej úspešnou školou pri akreditácii študijných programov bola v posledných dvoch rokoch Žilinská univerzita v Žiline s 19 percentami schválených žiadostí o akreditáciu. Zo 16 pôvodných žiadostí stiahla Žilinská univerzita dvanásť, jednu jej Akreditačná komisia zamietla a tri schválila. „Miera úspešnosti vysokých škôl v procese akreditácie je rôzna. Niektoré vysoké školy dokážu pripraviť len úspešné študijné programy. Sú však aj také vysoké školy, ktorým komisia odporučila priznať spôsobilosť len na niektoré študijné programy,“ uvádza sa v správe o činnosti Akreditačnej komisie.

Časť žiadostí komisia podľa správy neuzavrela v očakávanej lehote. Problémy pri posudzovaní spôsobovali neúplné žiadosti škôl. „Zákonodarca to predpokladal, a preto sa v predpisoch určuje, že lehota 150 dní sa začína až predložením úplnej žiadosti, nie jej podaním,“ píše sa v správe. Komisia musí najprv preskúmať, či je žiadosť úplná a ak nie je, vyzve žiadateľa, aby ju doplnil. Žiadateľom sa preto môže zdať, že ich žiadosť je na komisii už dlhší čas, v zmysle predpisu to tak však nie je.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať