O arbitráži v parlamente hovoriť nebudú, opozícia neuspela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union
Union - zdravotná poisťovňa Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia vlády poslancov v pléne parlamentu o stave a vývoji medzinárodných sporov Slovenska, ktoré súvisia so zákazom zisku zdravotných poisťovní, informovať nebudú.

Žiadali o to opoziční poslanci cez procedurálny návrh, ktorý predkladal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Od vlády žiadal predloženie správy o vývoji arbitrážnych konaní v rámci zákazu zisku.

„Myslím, že ide o tak vysoké sumy, že by sme mali o tom v Národnej rade SR diskutovať,“ konštatoval Frešo. Za tento návrh však hlasovalo iba 59 zákonodarcov, 73 bolo proti.

Frešo o zámere žiadať v parlamente od vlády vysvetlenie, ktoré najmä súvisí s prehratou arbitrážou so zdravotnou poisťovňou Union avizoval už v pondelok. Predseda SDKÚ-DS zároveň zdôraznil, že strana už v minulosti upozorňovala na možné následky zákazu zisku zdravotných poisťovní. To, že obavy SDKÚ-DS boli opodstatnené, ukázal podľa Freša verdikt Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, podľa ktorého má Slovensko zaplatiť aj s nákladmi na právne služby takmer 40 mil. eur.

Premiér Robert Fico v sobotu na tlačovej besede po sneme strany v Trnave povedal, že sa nemá prečo vyjadrovať k neprávoplatným rozhodnutiam. Uviedol to v reakcii na to, že holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou.

Podľa neho ide o neprávoplatné rozhodnutie. Zdôraznil, že na strane Slovenska je Európska komisia. „Vidím, že ste všetci z toho vzrušení. My nie. Treba bojovať. Je to neprávoplatné rozhodnutie,“ povedal. Podľa Fica rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu neovplyvní rozhodnutie vlády zaviesť na Slovensku len jednu zdravotnú poisťovňu.

Ministerstvo financií v súčasnosti analyzuje rozsudok Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, ktorý podľa rezortu nie je platný a vykonateľný. V najbližšom čase sa ministerstvo vyjadrí o ďalšom postupe Slovenska v arbitrážnom konaní, ktoré sa riadi nemeckým právnym poriadkom. „V zmysle nemeckých právnych predpisov upravujúcich arbitrážne konanie je jeho účastník oprávnený podať odvolanie v lehote troch mesiacov odo dňa doručenia zo zákonne vymenovaných dôvodov,“ uviedol tlačový odbor MF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa