O cenu EFA v kategórii animovaných filmov bojujú tri snímky

Robin Wright
Robin Wright Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Európska filmová akadémia (EFA) oznámila názvy troch filmov, ktoré nominovala v kategórii Európsky animovaný celovečerný film 2013.

O cenu EFA sa uchádza koprodukčná sci-fi snímka The Congress (2013) v réžii Ariho Folmana, v ktorej si zahrali Robin Wright, Paul Giamatti či Harvey Keitel.

Wright v spracovaní poviedky Stanisława Lema stvárnila samu seba – herečku, ktorej ubúda práce a stojí pred dilemou, či má prijať svoju možno poslednú veľkú ponuku.

https://youtube.com/watch?v=NeUc1zcwG_I

Nakoniec filmovému štúdiu dovolí naskenovať svoje telo, pohyby a emócie a vznikne tak virtuálna nestarnúca herečka. Po dvadsiatich rokoch chce prerokovať svoju zmluvu na futurologickom kongrese, ktorý sa koná vo fantazijnom animovanom svete.

Ďalšou nominovanou snímkou je francúzsky animák Jasmine (2013) Alaina Ughetta, v ktorom sa odohráva ľúbostný príbeh vo svete z plastelíny. O cenu EFA bojuje aj koprodukčný film Pinocchio (2012) – spracovanie klasického príbehu Carla Collodiho o drevenej bábke, ktorá sa túži stať chlapcom. O réžiu sa postaral Enzo D’Alo.

Víťaza vyberie 2900 členov Európskej filmovej akadémie. V najbližších týždňoch budú vyberať aj najlepší európsky film a prideľovať hlasy v kategóriách najlepšia réžia, scenár, herec a herečka. Nominácie vyhlásia 9. novembra na filmovom festivale v Seville a 26. ročník slávnostného udeľovania cien Európskej filmovej akadémie sa uskutoční o mesiac neskôr, 7. decembra v Berlíne. Ceny rozdajú aj v ostatných filmových profesiách ako sú kamera, strih, zvuk, výprava, kostýmy a hudba. O tých rozhodne užšia, sedemčlenná odborná komisia. Ceremoniál bude akadémia streamovať na svojej oficiálnej stránke.

Informácie pochádzajú z webstránky www.europeanfilmawards.eu a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom