O liečbu v zahraničí požiadalo vlani 821 poistencov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chaos na španielskych letiskách
Na mnohých španielskych letiskách vládol v noci chaos. Španielsky letecký úrad včera večer kvôli nedostatku leteckých dispečerov v službe zastavil prevádzku na mnohých letiskách vrátane významných leteckých uzlov v Madride a Barcelone. Na letiskách tak ostalo asi štvrť milióna cestujúcich bez informácií o ďalšom vývoji situácie. Väčšina dispečerov do práce údajne neprišla zo zdravotných dôvodov. Média situáciu označujú za skrytý štrajk leteckých dispečerov. Premiér Zapatero medzičasom nariadil, aby sa kontroly vzdušného priestoru ujala armáda. Foto: AP Photo/Manu Fernandez

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – O liečbu v zahraničí požiadalo minulý rok 821 poistencov. Suma uhradená za plánovanú liečbu v iných štátoch Európskej únie, ako aj vo Švajčiarsku, na Islande, v Nórsku a v Lichtenštajnsku pritom prevýšila 3,687 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu roku sa počet žiadostí znížil o deväť. Poisťovne z celkového počtu žiadostí schválili takmer 93 %. Zo zamietnutých žiadostí bolo vo väčšine prípadov možné poskytnúť požadovanú starostlivosť v primeranom čase na Slovensku.

Ako ďalej informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, celkový objem úhrad za plánovanú zdravotnú starostlivosť slovenských poistencov v iných členských štátoch Európskej únie sa v roku 2010 medziročne zvýšil o viac ako 740,5 tis. eur, čo predstavovalo nárast o 25,1 %. Pokiaľ ide o jednotlivé poisťovne, z celkového objemu úhrad za plánovanú starostlivosť pripadlo 77,7 % na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, 6,9 % na Dôveru a 15,4 % na Union.

Do konca apríla uplynulého roka schvaľovali zdravotné poisťovne úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte únie podľa vlastných kritérií. Od mája sa kritériá ustanovili rovnako pre všetky poisťovne. Podľa týchto kritérií posudzovali poisťovne aj žiadosti o plánovanú starostlivosť v únii, ak išlo o starostlivosť, ktorá síce je na Slovensku uhrádzaná v rámci verejného zdravotného poistenia, ale napríklad na Slovensku boli vyčerpané všetky možnosti liečby a od liečby v únii sa očakávalo podstatné zlepšenie zdravotného stavu alebo zabránenie jeho zhoršovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou