Advokát Lipšic je podľa Kollára kvalitný kandidát na funkciu generálneho prokurátora

Boris Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR
  • aktualizované 4. mája, 16:42

Strany vládnej koalície sa zatiaľ na koaličnej rade nebavili o menách potenciálnych kandidátov na funkciu nového generálneho prokurátora. Na tlačovej besede to v pondelok uviedol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Spomínali Šantu aj Špirka

„Neprišlo to na radu. Každopádne ja rešpektujem každého kvalitného kandidáta,“ povedal Kollár. Kvalitným kandidátom je podľa neho aj advokát Daniel Lipšic, ktorého v súvislosti s funkciou generálneho prokurátora spomínal aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Podľa Kollára sa však v súvislosti s funkciou generálneho prokurátora už spomínali viaceré mená. „Hovorilo sa o prokurátoroch, ktorí bojovali proti tej hydre, proti tej korupcii, proti tomu unesenému štátu,“ povedal Kollár, pričom spomenul mená prokurátorov Jána Šantu, Maroša Žilinku alebo Vasiľa Špirka.

Rozviazať prokuratúre ruky

„Keď príde k tomu na koaličnej rade, že sa budeme baviť, rozhodne sa budeme snažiť navrhnúť takého kandidáta, aby spĺňal tieto predpoklady. Aby sa prokuratúra mohla zaoberať a mala rozviazané ruky smerom ku všetkým korupčným kauzám,“ dodal Kollár.

V súvislosti s nástupcom Jaromíra Čižnára na poste generálneho prokurátora sa v médiách spomínalo aj meno advokáta Daniela Lipšica, pričom ho v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo spomenul aj minister hospodárstva Richard Sulík.

Treba zmeniť zákon

Keďže však Lipšic nie je prokurátorom, pre jeho nomináciu do funkcie by sa musel meniť zákon.

Fakt, že v súčasnosti zákon neumožňuje, aby sa šéfom prokuratúry stal človek, ktorý nevykonáva funkciu prokurátora, v pondelok pripomenul aj predseda vlády Igor Matovič (OľaNO).

„Myslím si, že aj ostatné mená, ktoré sú v obehu a o ktorých sa hovorí, nech to bude ktokoľvek z nich, tak to bude diametrálne lepší generálny prokurátor ako súčasný,“ vyhlásil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJán ŠantaMaroš ŽilinkaRichard SulíkVasiľ Špirko