O zubry v Topoľčiankach sa postará vnučka prvých chovateľov

Zubor
Foto: SITA/Ivan Fleischer

NITRA 13. apríla (WEBNOVINY) – O zubry v zvernici pri Topoľčiankach v okrese Zlaté Moravce sa od apríla stará nová chovateľka.

Je ňou Martina Pružinská, ktorá je vnučkou prvých chovateľov týchto zvierat na Slovensku.

„Jej starý otec Karol Krpala bol tým prvým, ktorý začínal a rozbiehal chov a pričinil sa o to, že zubry sa začali vo zvernici úspešne rozmnožovať,“ povedal hovorca Lesov Slovenskej republiky Vlastimil Rezek.

Pružinskej firma MFP PLUS s. r. o Žikava vyhrala verejnú súťaž na zákazku chov zubra hrivnatého, ktorú vyhlásil štátny podnik Lesy SR.

Chovateľka: K zubrom treba mať vzťah

Pružinskej starý otec robil lesníka a chovateľa zubrov od roku 1957, jej stará mama mu s chovom pomáhala tridsať rokov.

Zubor
Foto: SITA/Ivan Fleischer Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

„Ja som tam prakticky vyrastala. Išla som na gymnázium, keď dedko odtiaľ odchádzal do dôchodku. Do výberového konania som sa prihlásila, pretože je to taká moja srdcová záležitosť,“ povedala Pružinská pre agentúru SITA.

Vzťah k prírode majú v rodine – lesníkom je aj jej otec a sestra je vyštudovaná lesná inžinierka. Od roku 2003 Pružinskej firma robila dodávateľskú činnosť pre Odštepný závod Topoľčianky, sadili stromy a podobne.

„Táto práca nie je len o kŕmení zubrov, treba mať aj vzťah k tomu. O peniazoch to určite nie je,“ zhodnotila nová chovateľka.

Správu Zubrej zvernice bude zabezpečovať v spolupráci so zamestnancami svojej firmy, sama bude robiť väčšinou cez víkendy a na starosť si vezme odborné výklady pre turistov. Zmluvu s Lesmi SR má uzavretú do 31. decembra 2013.

Lesy postavia nový senník

V pondelok 16. apríla budú Lesy SR v zvernici stavať nový senník, ktorý nahradí ten starý z roku 1958 a 1. mája zvernicu čaká tradičný deň otvorených dverí.

Senniki
Foto: flickriver.com

Je možné, že od mája sa zvýši vstupné. V súčasnosti platia dospelí euro a deti 50 centov. „Lesy SR teraz zvažujú, že navýšia cenu lístka o 50 centov s tým, že by v cene bol už aj propagačný materiál, ktorý sa teraz predáva zvlášť za túto cenu,“ doplnila Pružinská.

O zubry v zvernici sa posledných 24 rokov starala chovateľka Zdenka Marková. Vo výberovom konaní neuspela, rozhodla cenová ponuka. Marková hovorí, že za nižšiu sumu, ako ponúkla, by sa o zubry kvalitne starať nedokázala.

Zároveň kritizuje fakt, že jediným kritériom súťaže bola najnižšia cena, odborné skúsenosti žiadnu úlohu nezohrali. „Na túto pozíciu sa nedá robiť výberové konanie každé dva roky. Tam by mal byť človek, ktorý tam zostane, dokiaľ nepôjde do dôchodku,“ myslí si.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom