Obama navštívil Barmu, stretne sa aj s Aun San Su Ťij

Barack Obama priletel do Barmy
Obyvatelia Barmy privítali amerického prezidenta Baracka Obamu aj s veľkou nástennou maľbou, na ktorej je vyobrazený šéf Bieleho domu. Foto: SITA/AP

RANGÚN 19. novembra (WEBNOVINY) – Barack Obama v pondelok ako prvý úradujúci prezident Spojených štátov navštívil Barmu (Mjanmarsko).

Na letisku ho ešte pred pristátím jeho Air Force One vítali desiatky tisíc obyvateľov, ktorí mávali barmskými a americkými vlajkami.

Cieľom jeho návštevy je podporiť reformný proces v krajine odštartovaný po tom, ako sa v novembri 2010 vzdala moci vládna junta.

Kritici však varujú, že za mrežami sú ešte stále politickí väzni a Obamovu cestu preto považujú za predčasnú. Šéf Bieleho domu sa už stretol s reformným prezidentom Theinom Seinom a neskôr by mal absolvovať rozhovory aj s ľudskoprávnou aktivistkou Aun San Su Ťij.

Obrazom: Barack Obama prvýkrát prišiel do Barmy

Následne vystúpi na pôde Univerzity v Rangúne. „Dnes som prišiel, aby som dodržal sľub a podal ruku priateľstva,“ cituje agentúra AFP z prejavu, ktorý ešte len prednesie.

Spojené štáty ešte v piatok zrušili takmer desaťročný zákaz dovozu väčšiny barmských výrobkov a zavŕšili tak proces rušenia sankcií voči krajine. Obamova návšteva Barmy je súčasťou jeho ázijského turné a prichádza len necelé dva týždne po jeho znovuzvolení za prezidenta.

Od jeho nástupu do Bieleho domu ide už o piatu cestu do regiónu, kde ako chlapec strávil štyri roky života v rámci pobytu v Indonézii. V pondelok odcestuje do Kambodže, kde podľa očakávania takisto vyzve na rešpektovanie ľudských práv.

Barma alebo Mjanmarsko

Barack Obama počas svojej pondelkovej historickej návštevy Barmy (Mjanmarska) napokon dilemu ohľadom názvu tejto krajiny vyriešil po svojom. Západní diplomati sa stále nevedia rozhodnúť, ktorý termín používať a obom výrazom sa preto zvyčajne vyhýbajú.

Naposledy musela s týmto problémom bojovať ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, keď počas svojej septembrovej návštevy Barmy v oficiálnych príhovoroch hovorila len o „tejto krajine“. Obama však zvolil opačnú taktiku – použil oba výrazy.

„Myslíme si, že proces demokratických a ekonomických reforiem tu v Mjanmarsku začatý prezidentom môže viesť k ohromnému rozvoju príležitostí,“ povedal Obama na stretnutí so svojím barmským partnerom Theinom Seinom.

Obama terminológiu vyriešil po svojom

Počas schôdzky s ľudskoprávnou aktivistkou Aun San Su Ťij však hovoril pre zmenu o Barme. „Dnešok je ďalším krokom v novej kapitole medzi Spojenými štátmi a Barmou,“ vyhlásil.

Bývalá vládna junta krajinu ešte pred 23 rokmi bez akejkoľvek spoločenskej diskusie premenovala na Mjanmarsko. Opoziční demokratickí aktivisti však svoj štát aj naďalej nazývali „Barma“.

Dodnes tak robia aj mnohé západné krajiny, ktoré týmto spôsobom vyjadrovali nesúhlas s tamojším vojenským režimom. Junta sa však medzitým vlani vzdala moci a Barma už v súčasnosti prechádza rozsiahlymi demokratizačnými zmenami.

Európska únia aj Spojené štáty v reakcii na reformy zrušili väčšinu sankcií uvalených na krajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aun San Su ŤijBarack ObamaHillary ClintonováSu Ťij