Obama zablahoželal republikánom

Obama
Barack Obama Foto: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

WASHINGTON 3. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama sa v stredu telefonicky spojil s lídrami Republikánskej strany, aby im zablahoželal k úspechu v utorňajších voľbách do Kongresu Spojených štátov. Svojim protivníkom, ktorým sa podľa všetkého podarilo získať výraznú prevahu v Snemovni reprezentantov, zároveň prisľúbil, že sa s nimi pokúsi nájsť „spoločnú reč“. Jedným z republikánov, ktorých Obama oslovil, bol doterajší vodca republikánov v snemovni John Boehner reprezentujúci okres na západe štátu Ohio. Ten je považovaný za nastávajúceho predsedu snemovne, ktorý na tomto poste nahradí demokratku Nancy Pelosiovú.

Boehner podľa vlastných slov prisľúbil prezidentovi, že bude k nemu úprimný, a dohodol sa s ním na spolupráci napriek tomu, že republikáni počas svojej kampane sľubovali zvrátenie Obamovej politiky v mnohých oblastiach. Telefonát opísal ako krátky, ale príjemný. Podľa Boehnera bol rozhovor s Obamom venovaný prioritám voličov, za ktoré označil znižovanie verejných výdavkov a vytváranie nových pracovných miest. Predstavitelia Republikánskej strany predtým vyhlasovali, že počas nasledujúceho roka znížia verejné výdavky o 100 miliárd dolárov a budú sa snažiť zvrátiť Obamove reformy systému zdravotnej starostlivosti a finančného trhu.

Biely dom vo svojom vyhlásení uvádza, že prezident zatelefonoval aj lídrovi republikánov v Senáte Mitchellovi McConnellovi, ktorý sa podľa zverejnených výsledkov bude musieť uspokojiť s titulom vodca menšiny. Obama tiež kontaktoval súčasnú predsedníčku Snemovne reprezentantov Pelosiovú a vodcu demokratickej väčšiny v snemovni Stenyho Hoyera.

Američania v utorok volili 435 členov Snemovne reprezentantov a 37 senátorov. Potvrdili sa pritom predpovede, podľa ktorých Obamovi demokrati stratia väčšinu v snemovni a budúcnosť jeho reforiem bude vážne ohrozená.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJohn Boehner