Obce poslednýkrát volili starostov v doplňujúcich voľbách

Začalo sa druhé kolo volieb, Slováci si zvolia nového prezidenta
Volebný akt občana a volebná komisia v jednej z obcí Nitrianskeho kraja, v Hrušovanoch, počas druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Hrušovany, 29. marec 2014. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – V doplňujúcich voľbách starostov, ktoré sa v sobotu konali v niektorých slovenských obciach, zvíťazili nezávislí kandidáti.

Nezávislého starostu majú od soboty v obci Hucín v okrese Revúca, v Lipníku v okrese Prievidza i v Baškovciach v Sobraneckom okrese. Pôvodne sa mali doplňujúce voľby starostov konať v ôsmich slovenských obciach, v troch z nich však o starostovskú stoličku nikto neprejavil záujem. V sobotu sa preto volilo len v troch obciach v Banskobystrickom kraji a po jednej v Trenčianskom a Košickom kraji.

Starosta Hucína skončil pre korupciu

V Banskobystrickom kraji rozhodovali o novom starostovi voliči v Lackove, Veľkej Lúke a v Hucíne. Nezávislého kandidáta si ľudia zvolili v obci Hucín v okrese Revúca, kde sa starostom stal 28-ročný nezamestnaný Jaroslav Horváth. Od voličov získal 177 hlasov. Obec bola bez starostu od novembra minulého roka, kedy bol vtedajší starosta Ľubomír Samko právoplatne odsúdený za prijatie úplatku.

Po dvoch rokoch majú starostku aj v obci Lackov v okrese Krupina. Za starostku si v obci zvolili 46-ročnú účtovníčku Máriu Farbiakovú, nominantku strany Magnificat Slovakia, ktorá bola v obci jedinou kandidátkou. Z 85 tamojších voličov sa na voľbách zúčastnilo 51, z nich Farbiakovú platne volilo 49 a dvaja odovzdali neplatný hlas. Obec bola bez starostky od konca júna 2012, v nasledujúcich troch doplňujúcich voľbách o tento post nikto neprejavil záujem.

V sobotu starostu volili aj v obci Veľká Lúka v okrese Zvolen. Na čele obce bude aj naďalej stáť aktuálna zastupujúca starostka Andrea Chromeková, 29-ročná asistentka audítora kandidovala za stranu Smer-SD. Zvolilo si ju 156 ľudí z 217 voličov, ktorí sa na voľbách zúčastnili. Doplňujúce voľby starostu sa mali konať aj v obci Poproč v okrese Rimavská sobota, tie sa však nekonali, pretože sa neprihlásil žiaden kandidát

V Lipníku starosta zomrel

Nezávislého starostu má od soboty aj obec Lipník v okrese Prievidza. Starostom sa stal 37-ročný Peter Mikuško, ktorý v sobotňajších doplňujúcich voľbách získal 153 voličských hlasov.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška vyhlásil nové voľby starostu Lipníka na žiadosť obecného zastupiteľstva. Dôvodom žiadosti bolo úmrtie dlhoročného starostu Ľudovíta Vojtka v decembri minulého roku. Obec patrí medzi menšie, aktuálne má 495 obyvateľov.

Starostu si v sobotu volili aj v Baškovciach v okrese Sobrance. Víťazkou sa stala nezávislá kandidátka Viera Lukáčová, ktorá získala od voličov 78 hlasov. Dôvodom doplňujúcich volieb v obci Baškovce bolo vymenovanie dovtedajšieho starostu Boleslava Leša za prednostu Okresného úradu Sobrance.

V Košickom kraji mali voliť nového starostu aj v obci Bukovec v okrese Košice-okolie, voľby sa nekonali, na post totiž nikto nekandidoval. Podobne dopadli aj v Prešovskom kraji v obci Harakovce, okres Levoča, kde sa tiež na starostovský post nikto neprihlásil.

Predčasné voľby do orgánov samospráv

O konaní nových volieb do orgánov samosprávy obcí 21. júna rozhodol 31. januára predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Voľby sa podľa zákona konajú v jeden deň od 7:00 do 20:00. Ak je to potrebné, môžu sa niekde začať skôr, no všade musia byť volebné miestnosti otvorené do 20:00.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné, alebo zruší výsledok volieb.

Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa napokon konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorý nie je náhradník a tiež po uvoľnení funkcie starostu či primátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Paška