Obce si volia nového starostu, v Žiari nad Hronom primátora

Referendum, urna, voľby
Foto: SITA

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Nové voľby do orgánov samosprávy obcí sa v sobotu konajú v 21 obciach a meste Žiar nad Hronom.

Starostu si volia v 11 obciach a primátora v Žiari nad Hronom. V desiatich obciach by si mali voliči doplniť svoj poslanecký zbor. Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlásil na sobotu 29. júna predseda parlamentu Pavol Paška v polovici marca.

V Trnavskom kraji občania volia starostu v Naháči, poslanca v Pastuchove a Dubovanoch. V obci Lehota v Nitrianskom kraji sa volí starosta. V obciach Žilinského kraja Galovany a Čremošné občania volia starostu. V Banskobystrickom kraji volia starostu v obciach Ratková, Dubno, Príbelce a v Žiari nad Hronom primátora. Poslanca volia v Ponikoch, Bzovskej Lehôtke a Lukavici.

V obciach Prešovského kraja Geraltov a Žehňa volia starostu, poslanca v Janove a Ondavke a poslancov v obci Pavľany. V Košickom kraji volia starostov v obciach Ruská a Kunova Teplica a poslanca v Opátke a Kobeliarove. Nového starostu si mali voliť aj v malých obciach Harakovce v okrese Levoča a obci Lackov v Krupinskom okrese. Voľby sa však v týchto obciach nekonajú, keďže sa o post starostu nikto neuchádza.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné, alebo zruší výsledok volieb. Voľby sa zopakujú aj vtedy, keď vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa napokon konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorý nie je náhradník a tiež po uvoľnení funkcie starostu či primátora. Funkciu starostu v obciach, kde nezvolili starostu alebo kde Ústavný súd SR vyhlásil komunálne voľby starostu za neplatné či starostovi zanikol mandát, by mal zastávať zástupca starostu. Zástupca starostu plní úlohy starostu, až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Paška