Obchodujte na akciových trhoch ako profesionál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Investície
Foto: saxo bank

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Kedy je najlepšie kúpiť a predať akcie? Odpoveď je zdanlivo jednoznačná – kupovať, keď sú akcie lacné, a predávať, keď sú drahé. Spoznať, kedy sú lacné a kedy drahé však jednoznačné vôbec nie je. Existuje niekoľko teórií kedy a za akých okolností akcie kúpiť a predať. Ktorá z nich je správna?

• Kupujte akcie, kedykoľvek máte peniaze

• Nakupujte pri prepade

• Nakupujte lacno (value Investing)

• Kúp a drž

KUPUJTE AKCIE, KEDYKOĽVEK MÁTE PENIAZE

Americký ekonóm a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Samuelson napríklad tvrdil, že je úplne jedno, kedy akcie kúpite alebo predáte. „Kupujte akcie, kedykoľvek máte peniaze,“ tvrdila Samuelsonova teória publikovaná v 50.rokoch.

Teória je založená na skutočnosti, že ceny akcií v každom okamihu odrážajú všetky dostupné informácie, takže k rastom či poklesom dochádza len vtedy, ak sú publikované nové správy. Nezáleží na tom či sú tieto správy podložené faktami. A pretože publikáciu takýchto informácií nemožno predpovedať, sú zmeny cien akcií úplne nepredvídateľné.

Aj keď teória „Kupujte akcie, kedykoľvek máte peniaze“ pochádza od laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu, predtým, než nakúpite akcie, sa určite oplatí pozorne sledovať dianie na trhu a overiť si či firma, do ktorej chcete investovať, je dobrá investícia – a to nielen na papieri.

Analyzuj dôležité parametre

Analyzujte čo najviac parametrov (aj historických): kvartálne výsledky, čistý zisk, tržby, dividendy, zisk EBITDA, objemy predaja alebo prevádzkovú výkonnosť. Dôležité sú tiež grafy, a to nielen na zistenie pohybov ceny akcie nahor alebo nadol, ale tiež jeho príčine. Nezabudnite na hodnotenie domácich a zahraničných analytikov. Tie sa často markantne líšia. Aj keď rozhodnutie „kúpiť“ alebo „predať“ je výhradne na vás, je potrebné prečítať si čo najviac názorov. Takýto „výskum“ vám umožní urobiť kvalifikované investičné rozhodnutia v pravý čas.

Sledujte informačné fóra

Informácie o firmách už určite získavate z reportov od bankových domov alebo brokerov. Pre nestranný názor môžete tiež vyskúšať informačné fóra ako napríklad EuroInvestor. Fóra tohto typu navštevujú investori z celého sveta, takže v prípade, že chcete kúpiť akcie BHP Billiton, kótované na London Stock Exchange, môžete sa o tejto firme dozvedieť priamo od investora z Veľkej Británie.

Identifikujte bubliny na trhu

Pri výbere investície je tiež dôležité identifikovať bubliny na trhu; t. j. sektor alebo trh, ktorý rastie príliš dlho príliš rýchlo. Každá bublina skôr alebo neskôr praskne, a preto sa neodporúča investovať veľké sumy do firiem v sektoroch, ktoré rastú príliš rýchlo a očakávať veľké zisky. Mnoho laikov prišlo o peniaze napríklad v období tzv. „dotcom“ bubliny.

V súčasnosti niektorí analytici považujú za bublinu sociálne siete Facebook (ocenený Goldman Sachs na £ 50bn) a Twitter (£ 7.5bn) alebo výrobcu internetových hier Zynga (£ 5.6bn). Názory expertov sa však aj v tomto prípade líšia: peniaze vo Facebooku má okrem Goldman Sachs a ruskej skupiny Digital Sky Technologies napríklad aj Microsoft.

Využite grafy

Vyberte si vhodný sektor a vyčkajte na čitateľné formácie grafov.
Burza
Foto: SITA/AP

Naučte sa rozpoznávať grafové formácie, sledujte grafy v niekoľkých rôznych časových rozlíšeniach a vývoj objemu obchodov voči obvyklému priemeru. Zamerajte sa na relatívne zmeny v súvislostiach s rastom alebo poklesom svetových indexov, indexov sektora a pozorujte správanie sa zmien cien a objemu akcie pri ohlasovaní výsledkov spoločnosti.

Široké škály grafov sú prístupné prostredníctvom obchodných platforiem SaxoTrader a SaxoWebTrader. https://www.saxotrader.com/login.sso.ashx?ReturnUrl=%2f

Sledujte trend

Ak je na trhoch dlhodobý rastový trend, špekulujte na rast ceny (long pozície) a ak je na trhoch klesajúci trend, špekulujte na pokles ceny (short pozície). Nemá zmysel ísť proti trendu – neviete, kam až môže cena klesnúť, žiadne dno nie je dostatočne hlboké.

NAKUPUJTE AKCIE PRI PREPADE

Ďalšie teórie o kúpe akcií tvrdia „nakupujte pri prepade“ resp. v období ekonomickej krízy alebo všeobecného pesimizmu. Oba prípady sú dobré príležitosti pre lacné nákupy. Na to, aby ste takýto lacný nákup uskutočnili, je potrebné nájsť správny „entry point“.

Nájdite správny „entry point“

Nájsť vhodný vstup na trh (tzv. entry point) nie je jednoduché. Hlavne, keď čakáte než akcie firmy, o ktorú máte záujem, padnú.
Burza
Foto: SITA/SITA

Pravdou je, že predtým, kým ich kúpite, nie je potrebné čakať na to, aby akcie padli nadol až príliš. Cena danej akcie môže byť pomerne vysoká, ale keď má v blízkej budúcnosti potenciál vysokého rastu, oplatí sa investovať ihneď (za predpokladu, že ste uskutočnili výskum o danej firme a overili stanovisko rôznych analytikov) a predať akonáhle akcia dosiahne vami očakávanú úroveň.

V prípade, že používate nástroje technickej analýzy, odporúčame sledovať tvar grafu a trendovú líniu akcie, ktorú máte v úmysle kúpiť. Keď akcia prerazí trendovú líniu alebo tvar grafu, oplatí sa ju kúpiť. Uistite sa však, že prieraz (breakout) spôsobil výrazne väčší objem obchodov, ako priemerný. Veľký objem zvyšuje istotu úspešného obchodu a naopak.

Odporúčame opatrnosť s kúpou akcií, ktoré vyskočili pri breakoute hneď príliš vysoko (viac ako 4-5%), a vy ste nestačili nakúpiť počas rastu. Veľké skoky v cene sú často korigované.

Takisto sa nesnažte nakúpiť na nižších cenách, než naozaj dôjde k breakoutu, pretože stratégia prierazu línií a tvarov grafov by potom strácala zmysel – obchodovali by ste inú stratégiu, a v tomto prípade mali vysokú pravdepodobnosť, že za chvíľu prejde cena hranicou stop-lossu, že vy predáte a budete mať stratu. Pri správnom prieraeu sa cena akcie rýchlo dostane do vyššieho pásma.

V prípade, že používate túto techniku, je dôležité vedieť o falošnom prerazu (false breakouts). O falošný preraz obvykle ide vtedy, keď dôjde k prierazu grafovej formácie, ale nenasleduje podstatný nárast objemu obchodu. Aby ste neutrpeli zbytočné straty, ukončite obchod radšej takmer bez zisku a vyčkajte na novú vhodnú príležitosť.

Vyskúšajte Stock screener

Na to, aby ste lepšie odhadli, ktorým smerom sa akcie danej firmy vydajú, oplatí sa vyskúšať pomôcky moderného investora ako napríklad Stock screener. Saxo Bank ponúka Stock screener prístupný prostredníctvom obchodnej platformy SaxoWebTrader alebo SaxoTrader. Pomôcka poskytuje dáta, analýzy, predpovede, správy a tipy týkajúce sa akcií.

Stock screener umožňuje v priebehu pár sekúnd prehľadať tisícky titulov a vyfiltruje presne tie akcie, ktoré zodpovedajú vaším kritériám. Aj v prípade, že vaša stratégia je „nakupujte pri poklese“ základom je vyfiltrovať spoločnosti so silným potenciálom rastu, tzn. firmy s týmito charakteristikami:

• nízke P / E ratio

• nízka miera zadĺženia

• vysoká marža

• vyplácanie dividend

• vysoký rast tržieb

• dobré vyhliadky daného odboru

Ak má akcia, ktorú chcete kúpiť, všetky tieto parametre vhodne nastavené a je lacná, pri poklese akciových trhov a nízkom P / E by mala klesať minimálne a počas niekoľkých nasledujúcich rokov by vám mohla priniesť slušné zhodnotenie.

Vaše investičné rozhodnutia a moment, kedy vstúpite na trh (kúpite) by malo byť podložené názorom expertov a tiež vaším vlastným výskumom.

Pred tým, než začnete obchodovať na reálnom trhu, odporúčame vyskúšať si obchodovanie na DEMO verzii obchodných platforiem, ktoré sú záujemcom o investovanie k dispozícii zadarmo na 20 dní.

NAKUPUJTE LACNO (VALUE INVESTING)

Value Investing (hodnotové investovanie) alebo „nákup lacno s vidinou rýchleho rastu“ je najznámejšia stratégia ako vyberať akciové tituly do svojho portfólia. Táto stratégia sa stala populárnou vďaka úspešnosti Warrena Buffetta, ktorý ju používal.
Warren Buffett
Foto: SITA/AP

Buffett predtým, než akciu kúpil, zistil jej hodnotu, ktorú potom porovnal s cenou, za ktorú bola akcia ponúkaná. Pomer ceny a hodnoty nakoniec rozhodol, ešte ju Buffett kúpil alebo nie. Čím bola väčšia hodnota v porovnaní s cenou, tým väčší záujem Buffett zrejme mal. Na druhú stranu, ak bol celý trh významne predražený a akcie s priaznivým pomerom hodnota /cena sa nevyskytli, Buffet jednoducho nič nekúpil. Majetok Warrena Buffetta sa minulý rok zvýšil na 50 mld. USD a v aktuálnom rebríčku časopisu je tretím najbohatším človekom na svete.

Princíp value Investing je založený na „hodnote“ akcie. Je teda potrebné rozlišovať rozdiel medzi value investing a „nákupe pri poklese“ alebo „nákupe pri prepade“, kedy dochádza len k poklesu ceny akcie voči jej pôvodnej cene, nemusí teda ísť o podhodnotenú akciu.

Value Investing obhajuje niekoľko známych ekonómov. Jedným z prvých propagátorov tejto stratégie bol Benjamin Graham (1896 – 1976), americký ekonóm, profesionálny investor, autor knihy Inteligentný investor a často referovaný ako „učiteľ Warrena Buffetta“.

Inteligentný investor, rozpísaný už v 70. rokoch, sa stal znovu aktuálnou a veľmi vyhľadávanou publikáciou po internetovom boome, keď mnoho investorov utrpelo straty a začali hľadať iné investičné príležitosti – akcie s vysokou trhovou hodnotou a fair value (férovú cenou).

Na základe Grahamovej teórie, z ktorej čerpal i Buffett, by investor mal kúpiť vždy len akcie, ktorých vnútorná hodnota je výrazne väčšia ako ich trhová cena. Rozdiel medzi hodnotou a cenou potom umožňuje investíciu s minimálnym rizikom poklesu.

Ako hlboko pod vnútornú hodnotu by sme ale mali vstúpiť do pozície? Bežný hodnotovo orientovaný investor (value investor) otvára pozíciu pri 90% vnútornej hodnoty (za každý dolár je ochotný zaplatiť 90 centov). Graham túto hranicu posunul až na 50%, teda 50 centov za dolár. Pri svojich rozhodnutiach sa Graham riadil investičným parametrom, tzv. „margin of safety“, ktorý spolu s ekonómom Davidom Doddom v 1934 zaviedol do investičnej terminológie. Tento parameter reprezentuje rozdiel medzi úrovňou očakávaných tržieb a úrovňou rentability.

PRÍKLAD: Keď skutočná hodnota firmy, do ktorej mal Graham záujem investovať, bola napríklad 200 miliónov dolárov, ale jej trhová kapitalizácia bola 150 miliónov dolárov, margin of safety (primerané zhodnotenie respektíve rozdiel medzi úrovňou očakávaných tržieb a úrovňou rentability) bolo 25%. Keď akcie tejto firmy Graham zakúpil, o predaji začal uvažovať až keď sa trhová kapitalizácia dorovnala hodnote firmy.

Pri uplatnení týchto kritérií sa Grahamovi vo väčšine prípadov vyhľadali firmy s nízkym P / E a P / S pomerom. Tieto firmy Graham ďalej selektoval podľa finančných výkazov. Grahamov postup možno znie ako pomerne zdĺhavá procedúra, ale s pomocou Stock screenera, bezplatného nástroja, ktorý vám umožní analyzovať príležitosti vybrané z niekoľko tisíc svetových firiem na základe vami určených fundamentálnych kritérií, všetko veľmi hravo zvládnete.

Napríklad Stock Screener od Saxo Bank vám umožní jednoducho skúmať svet viac ako 11.000 globálnych akcií. Pomocou 250 kritérií môžete filtrovať akcie, .t.j. zahodiť firmy, ktoré Vás z pohľadu vášho investičného portfólia nezaujímajú a vybrať tie, ktoré sa vám hodia. Stock screener je integrovaný v platforme Saxo Trader aj SaxoWebTrader a umožní vám filtrovať aj obchodovať akcie na jednom mieste.

K tomu, aby ste získali lepšiu predstavu o hodnotových akciách, ktoré pre Benjamina Grahama reprezentovali zaujímavé príležitosti, porovnáme ich s populárnymi rastovými akciami.

Rastové VERZUS hodnotové akcie

Pojmy „rastové akcie“ a „hodnotové akcie“ sa vo finančných správach a publikáciách objavujú pomerne často, čo sa ale za týmito termínmi v skutočnosti skrýva?

Rastové akcie – VÝHODY

• Dosahujú oveľa rýchlejší rast ako je rast ekonomiky.

• Často ide o známu spoločnosť, ktorá má dlhšiu dobu vysoký a stabilný rast výnosov.

• Väčšinou sa obchodujú drahšie (merané k súčasným ziskom) ako hodnotové akcie.

• Nevyplácajú relatívne vysoké dividendy ako špeciálny dividendové akcie.

Rastové akcie – NEVÝHODY

• Iba veľmi málo akcií je schopných udržať si taký rast výnosov po dlhšej doby. Sily kapitalizmu pôsobiace prostredníctvom konkurencie majú zvyčajne za následok spomalenie, ktoré znižuje marže a trhový podiel rastových spoločností. Tým sa dá vysvetliť, prečo bývajú tieto tituly často horšími investíciami.

Hodnotová akcia

• Naproti tomu hodnotové akcie predstavujú cenné papiere, ktoré väčšina investorov prehliadne, pretože ich historické fundamentálne dáta nevyzerajú na prvý pohľad lukratívne.

• Podrobnejšia analýza a zodpovedajúce due diligence však ukáže, že mnohé z týchto podhodnotených akciových titulov sa obchodujú na atraktívnych úrovniach.

• Typické vlastnosti hodnotových akcií – vysoký dividendový výnos, nízky pomer ceny k účtovnej hodnote a nízky pomer ceny k zisku na akciu. Úspešné investovanie do hodnotových akcií si vyžaduje trpezlivosť a akceptovanie stredného až dlhého investičného horizontu (spravidla jeden rok alebo viac), pretože trh môže podhodnotené akcie po určitú dobu naďalej ignorovať.

PREČO INVESTOVAŤ DO HODNOTOVÝCH AKCIÍ

Diskusia o rizikovosti investícií do hodnotových akcií prebieha už niekoľko desaťročí. Doteraz sa dosiahla zhoda v otázke, prečo majú hodnotové akcie v porovnaní s rastovými postupom času väčšiu návratnosť. Zástancovia Efficient Market Hypothesis (hypotéza efektívnych trhov) tvrdia, že investori do hodnotových akcií sú odmeňovaní za to, že na seba berú väčšie fundamentálne riziko. Zaujímavé však je, že niekoľko štúdií ukázalo, že pri použití rôznych bežných merítok rizika sú hodnotové akcie v porovnaní s rastovými dokonca menej rizikové a pritom ziskovejšie.

Základné charakteristicky hodnotových akcií

• Ich fundamentálne dáta nevyzerajú na prvý pohľad lukratívne, ale podrobnejšia analýza a due dilligence ukáže opak – podhodnotené akciové tituly, ktoré sa obchodujú na atraktívnych úrovniach.

• Vysoký dividendový výnos

• nízke P / B ratio (nízky pomer trhovej ceny k účtovnej hodnote akcie)

• nízky pomer ceny k zisku na akciu

• stredný až dlhý investičný horizont (obvykle jeden rok a viac)

Akciové tituly v GLOBAL VALUE EQUITY PORTFÓLIO od Saxo Bank sú vyhodnocované raz mesačne a aktualizovaný zoznam je potom uverejnený na www.tradingfloor.com/equities.
Saxo Bank, logo
Foto: Saxo Bank

Túto publikáciu je však nutné brať len ako vstupnú stratégiu pre dlhodobejšie investície. Saxo Bank nezverejňuje žiadne odporúčanie týkajúce sa stop-loss príkazov, vyberanie ziskov alebo reštrukturalizácie investície, pretože tieto rozhodnutia sú vecou každého investora. V jej mesačnej publikácii však bude uverejnený:

• zoznam okolo 20 najlacnejších globálnych akciových titulov zostavený na základe jej hodnotového modelu

• informácie o výnosoch

• hodnotenie vývoja jej historických / aktuálnych portfólií hodnotových akcií SAXO.

Jedným z najdôležitejších aspektov pri investovaní do hodnotových akcií je investičný horizont. Vzhľadom na to, že neexistuje žiadna jasná zhoda ohľadom konkrétneho časového rámca, v ktorom je vhodné tento typ titulov držať, Saxo Bank je zástancom držby po dobu minimálne jedného roka, čo predstavuje rovnaký časový horizont ako ten, na ktorom stavia svpke testovanie na historických dátach. Majte na pamäti, že trpezlivosť je najdôležitejšou vlastnosťou každého investora, ktorý sa do hodnotových akcií rozhodne investovať.

Metodológia Saxo Bank

Po tom, čo bola globálna stratégia Saxo Bankpre hodnotové akcie uplatnená na vybrané portfólia, do ktorých sa investovalo zakaždým v januári v roku 2006, 2007, 2008, 2009 a 2010, a po tom, čo jednotlivé portfóliá boli držané vždy po dobu jedného roka ( s výnimkou 2010, kedy bola doba držania len do 2. štvrťroku), Saxo Bank v porovnaní s referenčným indexom dosiahla lukratívne výnosy.

Výsledky testovania na historických dátach

Zvolili sme globálny referenčný index, na základe ktorého sme urobili vyhodnotenie historických výsledkov globálnej stratégie pre hodnotové akcie. Ako referenčný index pre porovnanie výsledkov sme použili index MSCI World (EUR) (vzhľadom na to, že výnosy GLOBAL VALUE equity PORTFÓLIO uvádzame v eurách, mal by rovnakú menu používať aj referenčný index).

V päťnástich z celkovo 18 hodnotených štvrťrokov prekonala GLOBAL VALUE Equity PORTFÓLIO svojimi výsledkami index MSERWI aj. po odpočítaní dividend. V prípade, že by Saxo Bankv roku v 2006 uplatňovala tzv. „stratégiu držania investícií“ (so štvrťročnou reštrukturalizáciou a s vytvorením nového portfólia v súlade s modelom každý rok), GLOBAL VALUE Equity PORTFÓLIO by malo v súčasnosti v porovnaní s portfóliom investovaným do referenčného indexu dvojnásobnú hodnotu.

Zatiaľ čo v septembri 2010 sa index MSERWI ešte stále usiloval získať stratenú pôdu pod nohami, GLOBAL VALUE Equity PORTFÓLIO dosiahlo za posledných 4,5 roka po odpočítaní dividend celkový výnos 90,4% (výnos 15,4% v prepočte na jeden rok).

Pri podrobnejšom pohľade na výsledky vykazované v jednotlivých rokoch bol rok 2008 jediným, kedy po odpočítaní dividend dosahoval po celý rok index MSCI World (-39,08%) lepšie výsledky ako GLOBAL VALUE Equity PORTFÓLIO (-39,93%), a i napriek tomu to bolo iba o 0,85%. Ak do výnosov započítame aj dividendy, potom sa výsledok obráti v prospech GLOBAL VALUE Equity PORTFÓLIO (-35,91%), čo je výsledok, ktorý za celý rok prekonáva referenčný index o 3,17%.

KÚP A DRŽ

Mnohí ekonómovia tvrdia, že stratégia „kúp a drž“ funguje pre všetkých. Je to skutočne tak?

Stratégia sa zakladá na teórii, ktorá tvrdí, že investičný trh má celkovú rastovú tendenciu.
Burza
Foto: SITA/AP

Stačí teda nakúpiť balík akcií, držať ho niekoľko rokov a potom zinkasovať zisky. Čím ďalej držíme, tým viac rastie cena našich akcií, takže v prípade, že uplatňujeme danú stratégiu, skutočne nemá zmysel zaoberať sa našou investíciou skôr ako uplynie 5 a viac rokov.

Make money while you sleep

Zarábať peniaze aj v spánku je ambíciou takmer každého investora. Je to ale skutočne tak jednoduché? Čo napríklad robiť v prípade nečakaných udalostí ako finančná kríza a recesia v 2008, kedy akcie padali dole niekoľko mesiacov? Alebo v období teroristických útokov a z neho plynúce neistoty, ktorá ohrozila výhľad akcií leteckých a cestovných spoločností a takisto bola jedným z faktorov vedúcim ku konsolidácii sektora?

Dúfať, že sa cena našich akcií v dohľadnej dobe dostane do normálu? Alebo sa k veci postaviť aktívnejšie a vziať osud nášho portfólia do vlastných rúk?

Riešenie dilemy možno pomôžu nájsť udalosti 20.storočia, kedy došlo k niekoľkým finančným krízam sa značne negatívnym dosahom na akciové trhy. A to je jeden z faktov, ktoré zdôrazňujú vysokú rizikovosť stratégie „kúp a drž“. Ďalším rizikom je aj tzv. „dvojité dno“, recesia v priebehu ktorej dochádza k dvojitému prepadu. Počas posledného desaťročia trh zachvátili nárasty striedané prudkými prepadmi, a niektoré z nich, ako ten v roku 2008, mali dvojité dno.

Zástancovia stratégie „kúp a drž“ môžu samozrejme argumentovať. Keď máme investičný horizont dlhší ako päť rokov, stratégia „kúp a drž“ nás predsa dokáže pred pravidelnými výkyvmi na akciových trhoch aj pred dvojitým poklesom do istej miery ochrániť. Pri dostatočne dlhom investičnom horizonte sa totiž aj výraznejšie výkyvy na akciových trhoch vykompenzujú rastom.

To je síce pravda, ale správanie trhu na akej boli ekonómovia zvyknutí sa za posledné desaťročia dosť zmenilo. Na trhoch sa uplatňujú „nové modely správania“.
Burza
Foto: SITA/AP

Čo to znamená? Vďaka prenikaniu moderných informačných prostriedkov ako internet, mobilné telefóny alebo v poslednej dobe sociálne médiá, sa trh prestal riadiť štandardnými predpismi. Informácie sa na trh dostávajú rýchlejšie a zo všetkých možných kanálov. Účastníci trhu sa navzájom oveľa viac ovplyvňujú. Trh oveľa viac zasahuje davová psychóza, a to vedie k prudším výkyvom. Trhu tiež trvá dlhšie, než sa prepóluje – apetít na riziko alebo jeho protipól, odklon od rizika, majú tendenciu byť výraznejší a trvať dlhšie ako doteraz. Výraznejšia nepredvídateľnosť trhu, s akou sa stretávame v poslednom desaťročí, stratégii „kúp a drž“ skutočne nefandí.

Zlou správou pre zástancov tejto stratégie je, že typická dĺžka investície, päť až desať rokov, v posledných rokoch na dosahovanie zaujímavých výnosov investorom ani zďaleka nemusí stačiť. Zažili sme príliš prudké prepady, ktoré mali za následok výrazný priemerný pokles ročnej výkonnosti akcií.

Niektorí zástancovia stratégie „kúp a drž“ dokonca uvažujú o predĺžení investície na dvadsať rokov, pretože sa domnievajú, že takto zvýšia šancu dosiahnutia kladnej ročnej výkonnosti. Čo keď nás ale v budúcnosti postihnú ešte väčšie prepady? Bude dvadsaťročná perióda skutočne stačiť?

Riešením by mohol byť aktívnejší prístup k investovaniu. Vziať osud svojho portfólia do vlasti rúk. Desaťtisíce Slovákov a Čechov vykonávajú obchodovaním akcií miliónové operácie po celom svete. Mnohí z nich sa obchodovaním živia.

Kedy predávať

Keď sa záujem obracia alebo je nezdravé očakávanie pred ohlásením výsledkov, cena akcie môže veľmi rýchlo spadnúť. K načasovaniu predaja využívajú profesionálni traderi grafy technickej analýzy, ktoré pred vyhlásením výsledkov nepretržite monitorujú. Na formovanie úsudku im pomáha priebeh ceny grafu a objem obchodov, ktorý im povie, kedy majú predať alebo shortovať – ​​špekulovať na pokles ceny.

Akcie sa odporúča vypredať pred dátumom vyhlásenia výsledkov spoločnosti. Trh žije v napätí a očakávaní, zvyčajne je veľmi volatilný a ťažko sa odhaduje, ktorým smerom sa pohne cena akcie.

Čo držať?

Držte tie najsilnejšie akcie, ktoré vám rýchlo rastú. Vypredajte pomalé akcie alebo akcie, ktoré sa točia stále na rovnakej cenovej hladine. Nezabudnite, že akcie sú dobré jedine vtedy, keď rastú.

„Nikto to s vašimi peniazmi nemyslí lepšie ako vy,“ tvrdia profesionálni traderi, zástancovia aktívnej správy vlastného portfólia. Čas, ktorý venujete vašim financiám a štúdiu techník a stratégií efektívneho zhodnocovania je podľa neho tá najlepšia investícia. Tak prečo sa do toho nepustiť?

Výborným sprievodcom obchodovaním akcií je napríklad bezplatná brožúrka – Naučte sa obchodovať AKCIE OD PROFESIONÁLOV . Brožúra, publikovaná v marci, má za cieľ uľahčiť vám rozhodovanie pri obchodovaní akcií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Saxo Bank