Obhajcu Murrayho vyzve vo štvrťfinále US Open Wawrinka

Andy Murray - Denis Istomin
Britský tenista Andy Murray počas osemfinálového zápasu US Open, v ktorom porazil Denisa Istomina z Uzbekistanu 6:7 (5), 6:1, 6:4, 6:4. Foto: SITA/AP

NEW YORK 4. septembra (WEBNOVINY) – Už len tri prekážky potrebuje zdolať britský tenista Andy Murray, aby obhájil titul vo dvojhre na US Open v New Yorku.

V osemfinále si svetová trojka poradila s nenasadeným Uzbekom Denisom Istominom 6:7 (5), 6:1, 6:4, 6:4.

Štvrťfinálovým súperom Murrayho bude Švajčiar Stanislas Wawrinka, ktorý trochu prekvapujúco vyradil v rebríčku vyššie postaveného Čecha Tomáša Berdycha. Tenista nasadený ako deviaty zdolal turnajovú päťku 3:6, 6:1, 7:6 (6), 6:2.

Istomin (65. v rebríčku ATP) vyše tri hodiny odolával favorizovanému súperovi, ale napokon sa nestal prvým uzbeckým hráčom vo štvrťfinále na grandslamovom turnaji.

Obrazom: Obhajca trofeje postúpil na US Open do štvrťfinále

Murray využil šesť z pätnástich brejkových príležitostí a zahral 38 víťazných úderov popri 35 nevynútených chybách. „Bolo extrémne veterno, preto som rád, že som ten zápas zvládol. Súper bol so svojimi tvrdými plochými údermi veľmi nebezpečný. Najmä v závere tretieho setu mal na to, aby sa ujal vedenia,“ konštatoval uznanlivo 26-ročný Murray.

Úradujúci wimbledonský šampión predĺžil svoju víťaznú sériu na US Open už na 11 stretnutí. Zastaviť sa ju pokúsi Wawrinka, ktorý nečakane prevýšil Berdycha. V 70 minút trvajúcom treťom sete sa 28-ročný Švajčiar vyhrabal z nepríjemných 1:4 v tajbrejku a napokon ho vyhral 8:6. To bol za stavu 1:1 na sety zrejme rozhodujúci moment zápasu, v ktorom urobil Berdych až 45 nevynútených chýb. Wawrinka postúpil do newyorského štvrťfinále po troch rokoch.

„Bol to môj zrejme najlepší zápas z tých dvanástich proti Berdychovi. Odviedol som dobrú prácu – úderovo a mal som aj potrebné sebavedomie,“ vravel Wawrinka na pozápasovej tlačovej konferencii. „Mal som dobré šance v tajbrejku, ale nevyužil som ich. Ak by som viedol 2:1 na sety, všetko by bolo jednoduchšie. Súper vyhral zaslúžene,“ cituje Berdycha server idnes.cz.

Murray a Wawrinka už hrali proti sebe trinásťkrát a bilancia 8:5 je naklonená škótskemu rodákovi z Dunblane. Dvakrát si skrížili rakety aj v New Yorku na US Open – v roku 2008 dominoval v troch setoch Murray, ale o dva roky neskôr v štyroch setoch Wawrinka. Tento rok na antuke v Monte Carle zvíťazil Švajčiar nad Britom až príliš hladko 6:1, 6:2.

„Stan sa z roka na rok zlepšuje. Má viac skúseností a menej slabín. Jeho jednoručný bekhend je skvostný a má aj parádne returny,“ pochválil Murray svojho súpera. „Občas spolu trénujeme a niektoré naše zápasy sa zmenili na pamätné bitky. Murray je náročný super, ale rád hrám proti nemu. Ak zachytím úvod, mám šancu,“ kontroval Wawrinka pre server ATP World Tour.

Mužská dvojhra na US Open už pozná všetkých štvrťfinalistov. Je zaujímavé, že v každej zo štyroch dvojíc pôjde o konfrontáciu hráča s obojručným a jednoručným bekhendom. Favoritmi sú tí obojruční, keďže sú to prví štyria tenisti zo svetového rebríčka – Djokovič, Nadal, Murray a Ferrer.

Dvojhra mužov – 4. kolo (osemfinále):

Andy Murray (V. Brit.-3) – Denis Istomin (Uzb.) 6:7 (5), 6:1, 6:4, 6:4

Stanislas Wawrinka (Švaj.-9) – Tomáš Berdych (ČR-5) 3:6, 6:1, 7:6 (6), 6:2 za 167 minút