Obhajkyňa titulu Serena do finále so Zvonarevovou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Serena Williamsová Foto: SITA/AP

LONDÝN 1. júla (WEBNOVINY, AP, AFP, Reuters) – Trojnásobná a úradujúca wimbledonská šampiónka Serena Williamsová z USA a Ruska Vera Zvonarevová sa vo štvrtok prebojovali do sobotňajšieho finále (15.10 h SELČ) dvojhry žien na 124. majstrovstvách Anglicka na tráve v Londýne (21. júna – 4. júla, celková dotácia 13,725 milióna libier).

Jednotka tohto podujatia i svetového rebríčka WTA Serena zvíťazila v semifinále nad Češkou Petrou Kvitovou za 93 minút 7:6 (5), 6:2. Zvonarevová nasadená ako dvadsiata prvá zdolala Bulharku Cvetanu Pironkovovú za 106 minút 3:6, 6:3, 6:2. Druhý mečbal premenila tvrdým forhendom zo stredu dvorca do bekhendovej strany súperky. Mladšia zo sestier Williamsových dosiahla v prvom sete obrat z 2:4, v druhom získala 5 gemov v rade od skóre 1:2. Tretí mečbal využila s výdatnou pomocou pásky.

Držiteľka tucta singlových titulov s vrcholnou hodnotou Serena vedie v bilancii zo vzájomných súbojov s bronzovou medailistkou z pekinských OH 2008 Zvonarevovou 5:1. Dvadsaťosemročná rodáčka zo Saginawu v Michigane, v 3. kole premožiteľka Dominiky Cibulkovej (6:0, 7:5), sa naposledy s Moskovčankou stretla v apríli 2008 vo finále na zelenej antuke v Charlestone a uspela 6:4, 3:6, 6:3. Jedinú prehru s ňou utrpela na tvrdom povrchu v Cincinnati v semifinále v roku 2006. Na tráve ešte spolu nehrali.

Američanka sa vo Wimbledone radovala už na edíciách 2002 a 2003, pre 25-ročnú členku „zbornej“ pôjde o najvýznamnejší zápas v doterajšej kariére. Ak Serena potvrdí úlohu favoritky, ona i jej sestra Venus, ktorá vo štvrťfinále šokujúco nestačila na spomenutú Pironkovovú, zhodou okolností pôjdu v auguste na newyorské US Open presne so 199 víťaznými grandslamovými zápasmi na konte. Išlo by o spoločnú historickú 5. pozíciu (prvú medzi aktívnymi tenistkami), ich krajanka Lindsay Davenportová – aktuálne ex aequo šiesta so Serenou – nazbierala 198 takýchto úspechov, vedúca Martina Navrátilová 306.

Serena Williamsová (1-USA) – Petra Kvitová (ČR) 7:6 (5), 6:2 za 93 minút (58, 35)

Postupujúca favoritka, ktorá ešte nestratila ani set, tentoraz nastrieľalala „len“ 7 es (proti Cibulkovej, resp. Ruske Marii Šarapovovej v osemfinále po 19) a dovedna ich má v štatistike počas tohto turnaja 80, jej vlastný absolútny rekord bol od vlaňajška 72. Američanka si zahrá svoje šieste finále na londýnskej tráve, za kratší koniec ťahala v sezónach 2004 a 2008. Premožiteľke spred šiestich rokov Šarapovovej sa revanšovala teraz, sestre Venus už vo vlaňajšom súboji o

„Určite to dnes nebolo jednoduché. Tvrdo som sa napracovala. Som šťastná, že ešte pokračujem. Beriem ako požehnanie, že zostávam v turnaji. Moja finálová súperka je skvelou hráčkou. Už som proti Vere absolvovala niekoľko neskutočných zápasov,“ povedala na hlavnom dvorci v rozhovore pre organizátorov S. Williamsová a na margo svojej povestnej nezlomnosti v dôležitých zápasoch i okamihoch podotkla: „Možno je to tým, že som trochu bláznivá.“

Držiteľka 36 titulov vo dvojhre z hlavnej profesionálnej úrovne S. Williamsová, ktorá má vo vrcholných finále výrazne pozitívnu bilanciu 12:3, potvrdila proti 20-ročnej Kvitovej úspech 6:2, 6:1 z 2. kola melbournských Australian Open 2010, ale nebojácna 62. hráčka počítačového poradia kládla aj pred očami Heleny Sukovej a Jana Kodeša tuhý odpor a odchádza so cťou. Bývalá zverenkyňa fedcupového kapitána SR Mateja Liptáka utiekla vo štvrťfinále s Estónkou Kaiou Kanepiovou zo stavu 0:4 v treťom sete, resp. dovedna 5 mečbalov, predtým vyradila napríklad Číňanku Ťie Čeng, Bielorusku Viktoriu Azarenkovú či Dánku Caroline Wozniackú. Rodáčka z Bílovca bola v roku 2007 vo finále „Ritra“ v NTC.

Kvitová, ktorá k 5. júlu prenikne do Top 30, bola poslednou ľaváčkou v hre a najmladšou zostávajúcou aktérkou. Pred príchodom do Londýna nemala na konte vôbec žiadny úspech na najrýchlejšom podklade. Pri predchádzajúcich dvoch wimbledonských štartoch sa lúčila v 1. kole. Osemfinálový osobný grandslamový rekord dosiahnutý na parížskom antukovom Roland Garros 2008 i newyorských „hardových“ US Open 2009 si zverenkyňa Davida Kotyzu posunula o dve kolá. Z jej krajaniek sa predtým naposledy dostala medzi najlepšie štyri na medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka Jana Novotná v roku 1998, napokon aj získala trofej.

Hrdinka vlaňajšieho turnaja WTA v tasmánskom Hobarte Kvitová bola vo štvrtok aktívnejšou hráčkou, ale v konečnom dôsledku na to doplatila. V rozhodujúcich momentoch sa predsa len prejavili jej menšie skúsenosti: často si počínala netrpezlivo, živelne a premotivovane. V tajbrejku urobila tri hrubé chyby, z nich dve pri vlastnom podaní. Z kritických 0:4 upravila minibrejkom na 1:4 a dostala sa aj na 3:4, potom však ako prijímajúca poslala forhend výrazne vedľa. Po inkasovanom priamom bode z podania ešte zmazala dva setbaly, ale na drvivý Serenin servis do vonkajšieho rohu akurát iba položila raketu. Vo vstupnom dejstve predtým dokázala eliminovať hrozby straty vlastného podania v druhej i šiestej hre (sama sa ako returnujúca raz nepresadila už vo vstupnej).

V druhom dejstve Američanka proti oustiderke, z ktorej výkonu už predsa len bolo cítiť manko setu a primerane opadnutú guráž, od stavu *1:2 definitívne prevzala taktovku. Češka v piatej hre pri brejkbale Sereny neprehodila bekhend ponad pásku – 2:3*. V siedmom geme dopriala súperke dvojchybou šancu na poistku a eliminovala ju v suverénne najkrajšej výmene zápasu, lenže potom vypálila až príliš ostrý bekhendový kros a pridala ďalšiu dvojchybu – 2:5*. Serena sa v ôsmom geme trošku zahrávala od skóre 40:0, zápletku však už nepripustila. Na „winnery“ Američanka prehrala (čo sa jej často nestáva) 19:24, zároveň však urobila menej chýb (14:20). Kvitová zvládla 15 z 23 zákrokov pri sieti. Svoj výkon komentovala takto: „Nechýbalo veľa. Podľa mňa som odohrala kvalitný zápas. Serena dnes bola lepšia, ale dá sa proti nej hrať.“

S. Williamsová – Kvitová

1. podanie (úspešnosť v %): 48 zo 69 = 70% – 43 zo 76 = 57%

využitie 1. podania: 37 zo 48 = 77% – 27 zo 43 = 63%

využitie 2. podania: 10 z 21 = 48% – 19 z 33 = 58%

esá: 7 – 5

dvojchyby: 3 – 4

víťazné údery: 19 – 24

nevynútené chyby: 14 – 20

body získané na príjme: 30 zo 76 = 39% – 22 zo 69 = 32%

body získané pri sieti: 4 z 9 = 44% – 15 z 23 = 65%

využitie brejkbalov: 3 zo 6 = 50% – 1 z 3 = 33%

získané lopty celkovo: 77 – 68

najrýchlejšie podanie: 191 km/h – 182 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 174 km/h – 159 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 146 km/h – 150 km/h

Vera Zvonarevová (21-Rus.) – Cvetana Pironkovová (Bulh.) 3:6, 6:3, 6:2 za 106 minút (32, 36, 38)

Dvadsaťpäťročná Moskovčanka Zvonarevová, 21. v renkingu (bola už aj na 5. priečke), vo štvrťfinále zaskočila favorizovanú niekdajšiu líderku hodnotenia Kim Clijstersovú z Belgicka (8.) a teraz na to dokázala nadviazať, znova zásluhou obratu z 0:1 na sety. Háklivými členkami i psychikou v minulosti limitovaná finalistka MS WTA Tour 2008 má proti Pironkovovej štatistiku 1:1, vlani v októbri jej podľahla na tvrdom povrchu v hale v Moskve jednoznačne 0:6, 2:6.

„Ešte som si naplno neuvedomila, čo sa mi vlastne podarilo dosiahnuť. Som nadšená. Postup do grandslamového finále bol jedným z mojich snov. Dnes to bolo mimoriadne náročné – súperka je mladá, ale odolná. Cvetana začala veľmi dobre a som šťastná, že som sa postupne predsa len dostala do zápasu a zavŕšila obrat. Bola som o čosi svižnejšia a agresívnejšia, vybudovala som si vďaka tomu rozhodujúcu prevahu,“ skonštatovala držiteľka 10 trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Zvonarevová, ktorá poskočí minimálne na 9. pozíciu, s prípadným titulom by si vybojovala 7. post.

Postupujúca bola pri svojom typickom ofenzívnom štýle lepšia vo víťazných úderoch 31:23 a zároveň aj urobila menej chýb (13:16). Pri sieti zvládla až 29 z 35 zákrokov, čím pripomenula, že v stredu v deblovom štvrťfinále po boku krajanky Jeleny Vesninovej vyradila sestry Williamsové. Pironkovová získala len 46% bodov po svojom druhom podaní, Ruska 68%.

Náladová Zvonarevová, ktorá je bez kouča na plný úväzok a pracuje so Sergejom Demechinom, si o jeden zápas zlepšila grandslamový osobný rekord. Vlani sa na melbournských Australian Open lúčila medzi najlepšími štyrmi. Vo Wimbledone sa dosiaľ musela uspokojiť s prienikmi do osemfinále v rokoch 2003 a 2004. Minulý rok v areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu pre zranenie nohy nenastúpila na 3. kolo proti Francúzke Virginie Razzanovej. V sezóne 2006 sa radovala z miestneho primátu v miešanej štvorhre po boku Izraelčana Andyho Rama. Tento štart je už jej 30. na „Majors“. Na premiérové veľké finále dlhšie čakali len Američanka Zina Garrisonová (34 turnajov) a Francúzka Nathalie Tauziatová (42) – obe sa tiež zbavili kliatby práve vo Wimbledone..

Dvadsaťdvaročná 82. hráčka svetového rebríčka WTA Pironkovová ešte nebola nad 40. priečkou (zhodou okolností rovnako ako Kvitová), teraz má istotu Top 35. Predtým sa na žiadnom z vrcholných turnajov neprebojovala ani za 2. kolo. V Londýne sa jej to podarilo len v roku 2006. Dcéra bývalého kanoistu Kirila Enčeva a niekdajšej plavkyne Radosvety Nikolovovej sa stala už zásluhou prieniku do semifinále prvou bulharskou reprezentantkou takto ďaleko na niektorej zo súčastí „veľkej štvorky“ v tzv. otvorenej ére. Manuela Maleevová totiž v čase svojich postupov medzi najlepšie štyri na newyorských US Open 1992 a 1993 hrala za Švajčiarsko.

Pironkovová na bratislavskom podujatí ITF Ritro Slovak Open 2006 vo štvrťfinále podľahla neskoršej víťazke tohto turnaja Cibulkovej, o rok neskôr sa v NTC lúčila už v osemfinále.

„Snažila som sa v každučkom fiftíne, ale Vera si počínala veľmi agresívne, udržiavala ma pod tlakom a ja som sa sa najmä ku koncu nedokázala presadiť. Už dosiahnutie semifinále je však pre mňa výsledkom z kategórie vysnívaných. Samozrejme, že som túžila ísť ešte ďalej, a hoci sa mi to nepodarilo, bola to obrovská skúsenosť, ktorú azda ešte budem môcť zúročiť,“ povedala Pironkovová.

Bulharská štvrťfinálová premožiteľka päťnásobnej miestnej šampiónky Venus Williamsovej z USA je podľa postavenia v systéme historicky 15. najnečakanejšou grandslamovou semifinalistkou celkovo (5. v britskej metropole) po zavedení hodnotenia a s prihliadnutím na šesť hráčok, ktoré v okamihu takéhoto svojho úspechu z rôznych dôvodov vôbec nefigurovali v poradí. Vyjadriteľný rekord naďalej drží Chorvátka Mirjana Lučičová od Wimbledonu 1999: vtedy bola 134. v rebríčku.

Na Pironkovovej nebolo badať ťarchu takto významného zápasu. Spočiatku lepšie podávala, mala ľahšie nohy a konštantnejší prejav. Na príjme v šiestom geme si forhendovým „winnerom“ vypracovala sľubný náskok 40:0. Zvonarevová odvrátila prvú hrozbu straty podania esom, ktoré potvrdil kontrolný systém Jastrabie oko, ale pri druhej bola proti nej páska meniaca súperkin return na nedostihnuteľný. V deviatej hre Bulharka pri úvodnom setbale za stavu 40:0 nemala nárok na šikovné forhendové halfvolejové skrátenie Rusky a vzápätí pokazila prípravný bekhend, nasledovala však rovnaká chyba na opačnej strane – 6:3.

V druhej časti Zvonarevová evidentne pritlačila a dostala Pironkovovú z rytmu bez toho, aby sama príliš stratila úderovú istotu. Bulharka postupne prichádzala o miernu iniciatívu vyplývajúcu zo schopnosti dostať na druhú stranu viac loptičiek v neutrálnych výmenách či defenzíve. Vývoj čoraz výraznejšie režírovala Ruska: unikla brejkom na 4:2 a bez ťažkostí si vynútila rozhodujúce dejstvo.

Psychologická výhoda sa presunula k Zvonarevovej, ktorá ju na úvod tretieho setu aj využila. Nie síce naplno, ale súperkou otriasla. Na returne v prvej hre za stavu 30:30 ponúkla presvedčivý forhend “ inside out“ a následne Pironkovová prepálila forhendový útok – 0:1 a mohlo byť aj 0:3*, lenže Bulharka sa ako podávajúca v treťom geme vyškriabala zo 15:40. Vo štvrtej hre pri skóre 30:30 najprv s voľnou polovicou hlavného dvorca pred očami poslala loptičku do siete a potom zbytočne pokazila zdanlivo zvládnuteľný príjem – *1:3. V piatej hre ešte obrátila z 15:30 na 40:30, lenže Ruska vyrovnala, pekným bekhendovým krížnym obhodením si vytvorila šancu na poistku a Bulharka od tela v časovej tiesni pokazila bekhendovú odpoveď na return – 1:4*. V šiestom geme Zvonarevová od stavu 15:40 vďaka servisu dvakrát ani nemusela ísť do výmeny, pričom prvý príjem Pironkovovej do siete bol z kategórie lacných – *1:5. Bulharka ešte znížila, ale už nedostala príležitosť vrátiť sa do zápasu, v ktorom na rozdiel od Rusky nedokázala stupňovať svoj celkovo sympatický výkon.

Zvonarevová – Pironkovová

1. podanie (úspešnosť v %): 46 zo 71 = 65% – 56 z 84 = 67%

využitie 1. podania: 33 zo 46 = 72% – 39 z 56 = 70%

využitie 2. podania: 17 z 25 = 68% – 13 z 28 = 46%

esá: 2 – 3

dvojchyby: 2 – 1

víťazné údery: 31 – 23

nevynútené chyby: 13 – 16

body získané na príjme: 32 z 84 = 38% – 21 zo 71 = 30%

body získané pri sieti: 29 z 35 = 83% – 7 z 11 = 64%

využitie brejkbalov: 3 z 5 = 60% – 1 zo 4 = 25%

získané lopty celkovo: 82 – 73

najrýchlejšie podanie: 174 km/h – 188 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 166 km/h – 171 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 137 km/h – 132 km/h

Prehľad výsledkov doterajších vzájomných zápasov S. Williamsovej so Zvonarevovou (štatistika 5:1):

2002 Paríž – Roland Garros (Fr.), antuka, osemfinále, S. Williamsová 4:6, 6:0, 6:1

2004 Los Angeles (USA), tvrdý povrch, štvrťfinále, S. Williamsová 4:6, 6:3, 6:3

2004 Peking (Čína), tvrdý povrch, semifinále, S. Williamsová 6:2, 6:3

2006 Cincinnati (USA), tvrdý povrch, semifinále, Zvonarevová 6:2, 6:3

2007 New York – US Open (USA), tvrdý povrch, 3. kolo, S. Williamsová 6:4, 7:6 (4)

2008 Charleston (USA), zelená antuka, finále, S. Williamsová 6:4, 3:6, 6:3

Cesta do finále Wimbledonu 2010:

S. Williamsová:

1. kolo Michelle Larcherová de Britová (Portug./148. v rebríčku WTA) 6:0, 6:4 za 63 minút

2. kolo Anna Čakvetadzeová (Rus./118.) 6:0, 6:1 za 49 minút

3. kolo Dominika Cibulková (SR/46.) 6:0, 7:5 za 68 minút

4. kolo (osemfinále) Maria Šarapovová (16-Rus./17.) 7:6 (9), 6:4 za 96 minút

štvrťfinále Na Li (9-Čína/12.) 7:5, 6:3 za 80 minút

semifinále Petra Kvitová (ČR/62.) 7:6 (5), 6:2 za 93 minút

Zvonarevová:

1. kolo Nuria Llagosterová-Vivesová (Q-Šp./177.) 6:4, 6:1 za 63 minút

2. kolo Andrea Hlaváčková (ČR/147.) 6:1, 6:4 za 64 minút

3. kolo Yanina Wickmayerová (15-Belg./18.) 6:4, 6:2 za 76 minút

4. kolo (osemfinále) Jelena Jankovičová (4-Srb./3.) 6:1, 3:0 – skreč, Jankovičová po 43 minútach odstúpila

štvrťfinále Kim Clijstersová (8-Belg./8.) 3:6, 6:4, 6:2 za 108 minút

semifinále Cvetana Pironkovová (Bulh./82.) 3:6, 6:3, 6:2 za 106 minút

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea HlaváčkováAnna ČakvetadzeováCvetana PironkovováDominika CibulkováJelena JankovičováKim ClijstersováMaria ŠarapovováMartina NavrátilováNa LiPetra KvitováSerena WilliamsováŤie ČengVera ZvonarevováYanina Wickmayerová