Oblečenie z trhoviska do hôr nepatrí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Family Cup lyžiari
Family Cup lyžiari

Mnohí ľudia si myslia, že stačí, ak si na trhovisku kúpia bundu a s ňou potom môžu ísť aj na turistiku do nižších hôr, na lyžovačku alebo na vysokohorskú túru. Opak je pravdou. Riskujú spotenie, ťažké nachladnutie, niekedy až priamo zamrznutie.

Oblečenie pri takýchto aktivitách treba odlišovať. Na voľný čas síce postačí aj to lacnejšie, nehodí sa však úplne všade. Na riadne túry si môžete kúpiť bundu alebo nohavice s náterom (coating), ktoré vás síce ochránia pred dažďom a vetrom, ale nie sú priedušné.

Spoľahlivé outdoorové oblečenie za celkom dobrú cenu je tzv. 2,5-vrstvové oblečenie. Je nepremokavé a priedušné, parametrami sa približuje membránam. Pri trekkingu, lyžovaní a horolezectve môžete siahnúť po odevoch s membránou. Medzi najznámejšie materiály patrí Gore-Tex, Gelanots, BlockVent alebo MemBrain.

Orientácia medzi materiálmi a firmami je dosť ťažká. Je ich veľa a nové materiály stále pribúdajú. Ak hľadáte oblečenie odolné voči vetru, medzi najnovší materiál v tejto kategórii patrí tzv. soft shell. Je to hladká, husto tkaná tkanina, ktorá neprepustí vietor. Rozdeľuje sa na membránové a nemembránové.

S membránou sú napríklad Windstopper SoftShell, No Wind, Dermizax MP alebo Technostrech, tie však nie sú úplne nepremokavé. Nemembránové (Schoeller, Durastrech) sú priedušné, do 90 percent chránia proti vetru.

Na horách sa treba chrániť pred prílišným spotením a následným ochladnutím tela. Preto si treba hľadať bielizeň a druhú tepelno-izolačnú vrstvu, ktorá vás udrží v teple aj pri lyžovaní a potom aj pri čakaní na vleku. Takéto materiály sú napríklad Polartec, Classic 200 či Polartec ThermalPro.

Ak potrebujete ľahkú zatepľovaciu vrstvu pre aktívny šport , napríklad na bežky, hľadajte materiál ako je microfleece alebo strečový Polartec PowerStrech. Sú ľahké a oblečenie z nich v batohu nezaberie veľa miesta.

Základom je ale funkčná termobielizeň. Odborníci radia pri výbere orientovať sa základnou poučkou. Na aktívne potivé športy si treba hľadať umelé vlákna, na turistiku, vysokohorskú turistiku alebo horolezectvo je lepšia bielizeň z vlny. Umelé vlákna ako polyester či polypropylén relatívne rýchlo odvádzajú pot a schnú, mokré však chladia a rýchlo do seba nasávajú pachy. Bielizeň z vlny ani pri dlhom nosení nechladí, schne ale pomalšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať