Obnovený sad v Brezne je tento rok najlepším projektom grantového programu Zelených oáz

Ovocný sad
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Obyvateľom Brezna v spolupráci s neziskovou organizáciou Brezno pre občanov sa vďaka grantovému programu Zelené oázy podarilo obnoviť verejnosťou obľúbený ovocný sad Banisko.

Nadácia Ekopolis vyhlásila tento projekt za najlepší v 12. ročníku celoslovenského grantového programu.

Prepojenie tradície s moderným životom

„Nebolo jednoduché vybrať víťaza aktuálneho ročníka, ale nakoniec sme sa rozhodli oceniť projekt, o ktorom predpokladáme, že prepojením ovocinárskej tradície a moderného životného štýlu ako aj spoluprácou samosprávy a občanov bude atraktívnym miestom pre oddych občanov Brezna a že bude inšpirovať aj iných,“ uviedol vo vyhlásení Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. Aktivisti zároveň získali finančnú odmenu v hodnote 1000 eur a tieto prostriedky použijú na ďalší rozvoj sadu Banisko.

Historické druhy stromov

V sade, ktorý je obľúbeným miestom na oddych pre rodiny s deťmi, dôchodcov či pacientov neďalekej nemocnice, rastú historické druhy jabloní, hrušiek a sliviek. Niektoré majú viac ako sto rokov. Stromy však už potrebovali odbornú údržbu a okolie bolo treba upraviť. Grant umožnil začať s prácami, do ktorých sa okrem odborníkov na orez historických drevín zapojili aj ľudia z okolia.

O podporu z grantového programu Zelené oázy požiadalo v uplynulom ročníku 189 žiadateľov, z nich 107 postúpilo do druhého kola. Z týchto projektov poradný výbor vybral a odporučil spolufinancovať 31 najlepších v celkovej sume 69 600 eur.

Úspešný projekt uskutočnilo aj občianske združenie Svetlo pre Olichov, ktorého dobrovoľníci v Zariadení sociálnych služieb v Olichove pre klientov upravili zanedbané priestory areálu a zriadili i mobilné záhony, ktoré umožňujú prácu v záhrade aj vozíčkarom v rámci pracovnej terapie.

Svojou aktivitou prispeli aj dobrovoľníci zo združenia Priatelia Znieva z Kláštora pod Znievom, ktorí vyčistili, opravili a obnovili prevádzky starých existujúcich obecných studní. Členovia združenia Gaštanový koník s projektom Školské záhrady pod Vihorlatom vytvorili a znovuzaviedli pestovateľský predmet do vyučovania základných škôl v meste Snina.

Mottom je Saďme stromy

Grantový program Zelené oázy podporuje už 13 rokov aktívnych občanov v neziskových organizáciách, miestnych samosprávach, školských zariadeniach a centrách voľného času pri vytváraní, obnove alebo oživení ekologicky hodnotných lokalít a trás. Hlavným cieľom programu je podpora trvalej starostlivosti o environmentálne hodnotné lokality.

„V októbri sme vyhlásili už 13. ročník programu Zelené oázy. Svoje projekty do neho môžu posielať žiadatelia do 3. decembra. Mottom nového ročníka je Saďme stromy,“ uzavrel Hronec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nadácia Ekopolis