Obrane hrozí mastná pokuta za zmluvu bývalého vedenia s SPP

Spp
Sídlo Slovenského plynárenského priemyslu. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany objavilo v rezorte ďalšiu nášľapnú mínu v podobe zmluvy so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii minister obrany Martin Glváč.

Ročný kontrakt na dodávku plynu za 7,9 milióna eur uzavrel rezort s SPP bez súťaže v čase, keď už firma nemala na trhu monopolné postavenie a existoval aj ďalší poskytovateľ.

Podľa ministra majú maslo na hlave zamestnanci rezortu, ktorí kandidovali do parlamentu za stranu SaS.

„Za lajdácky prístup takýchto kvalitných ľudí nám hrozí mastná pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie,“ povedal Glváč.

S firmou SPP sa minister chystá vyrokovať zrušenie zmluvy a následne vypísať výberové konanie.

Marián Viskupič údajne nevyhlásil súťaž

Ako uviedol minister, verejné obstarávanie mal podľa zákona vypísať Úrad pre investície a akvizície, ktorému za bývalého vedenia šéfoval kandidát za SaS Pavol Líška, pretože starej zmluve sa končila platnosť k 31. decembru minulého roka.

SAS
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Príkaz na vyhlásenie súťaže mal Líškovi vydať vtedajší šéf sekcie majetku a infraštruktúry Marián Viskupič z SaS, čo však neurobil.

„Namiesto toho v roku 2011 a začiatkom roka 2012 v rozpore so zákonom rokoval len s SPP,“ uviedol Glváč.

Z internej komunikácie, ktorú má minister k dispozícii, vraj vyplýva, že Líška Viskupiča na nezákonné konanie dokonca upozornil. Glváč vraví, že kauza zasahuje tak do ministrovania Ľubomíra Galka z SaS ako aj expremiérky Ivety Radičovej, v tom čase z SDKÚ-DS.

Bolo vraj len zdaním, že mu Radičová odovzdala čistý stôl. „Ten stôl bol naozaj čistý, ale pod tým stolom sa nachádza množstvo hnoja, ktoré budeme musieť ešte veľmi dlho vynášať von,“ konštatoval Glváč.

Iveta Radičová zvažuje súd

Situácia sa vyhrotila začiatkom tohto roka, kedy SPP dodával ministerstvu plyn bez platnej zmluvy a sekcia ekonomiky odmietala faktúry bez platnej zmluvy uhrádzať. Keď sa o situácii dozvedela Radičová, podľa Glváča splnomocnila Viskupiča na podpis „nejakej zmluvy s dodávateľom plynu“.

Iveta radicova
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„Ten to, samozrejme, odmietol podpísať, nakoľko vedel, že je tam problém a nakoniec podpísal túto zmluvu 29. marca, to znamená zase v rozhodnom období po voľbách, tak, ako PZP (kauza povinného zmluvného poistenia áut na ministerstve, pozn. SITA), pán Líška,“ vysvetlil Glváč.

Bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá bola poverená aj riadením rezortu obrany, odmieta očierňovanie zo strany ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD).

„Zvážim súdne kroky,“ povedala pre agentúru SITA Radičová v reakcii na Glváčovu dnešnú tlačovú konferenciu.

Expremiérka prízvukuje, že od jej nástupu na obranu až po nástup Glváča platil zákaz podpisovania nových zmlúv. „Pokiaľ boli obligatórne zmluvy, ktoré sa musia podpisovať, aby fungovala armáda, tak ku každej som dávala svojím podpisom súhlas. Táto zmluva mi predložená nebola, išlo to proti môjmu rozkazu,“ uviedla Radičová.

Dodala, že na zmluve je len podpis bývalého šéfa Úradu pre investície a akvizície Pavla Líšku a ako kontaktná osoba je uvedený šéf sekcie majetku a infraštruktúry Marián Viskupič, obaja nominanti SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováJozef ViskupičMartin Glváč
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel