Obrazom: Ako ďalej s bratislavskou Kukuricou sa nerozhodlo

Bratislavská vojenská ubytovňa Hviezda
Známa vojenská ubytovňa v Bratislave bola odovzdaná do užívania takmer pred 40 rokmi. Táto 22-poschodová budova bola svojho času najvyššia stavba Európy kruhového pôdorysu. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Napriek tomu, že o rekonštrukcii bratislavskej vojenskej ubytovne Hviezda známej pod názvom Kukurica sa hovorí už roky, stále sa s ňou nezačalo. Ide o bývalú najvyššiu stavbu Európy kruhového pôdorysu a do užívania ju postupne odovzdávali od roku 1977 do roku 1984.

Hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková uviedla pre agentúru SITA, že nové vedenie ministerstva sa najskôr oboznámi so zámerom ďalšieho využitia tejto budovy a následne k nemu zaujme stanovisko aj vzhľadom na finančné možnosti. Termín rekonštrukcie teda zatiaľ stanovený nie je, uviedla.

Obrazom: Bratislavská vojenská ubytovňa Hviezda

Táto 22-poschodová budova bola najprv internátom Politickej akadémie Klementa Gottwalda. V súčasnosti sa využíva ako ubytovňa prioritne pre profesionálnych vojakov a zamestnancov rezortu obrany. Je v stave, ktorý zodpovedá opotrebeniu po dlhoročnom používaní, zdôraznila hovorkyňa. Dodala, že sa nepoužívajú ani všetky poschodia budovy.

V roku 2013, keď sa hovorilo o potrebe jej rekonštrukcie, vtedajšie vedenie ministerstva informovalo, že budova je z energetického hľadiska veľmi náročná, je v zlom technickom stave, predovšetkým jej opláštenie. Termovízne meranie ukázalo, že budova „svieti ako žiarovka“, teda úniky tepla cez opláštenie, ktoré je v kritickom stave, sú veľmi vysoké. Capáková v utorok uviedla, že náklady na prevádzku budovy boli minulý rok 481 451 eur. Hospodársky výsledok za rok 2015 bol – 268 131 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka Capáková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR