Obrazom: Červení diabli a Albicelestes sú vo štvrťfinále MS

Utorňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale
Fanúšikovia Švajčiarska počas osemfinálového zápasu MS v Brazílii proti Argentíne. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 2. júla (WEBNOVINY) – V utorok sa na jubilejných XX. majstrovstvách sveta vo futbale rozhodlo o posledných štvrťfinalistoch. Oba zápasy boli dramatické a o víťazoch muselo rozhodnúť až predĺženie.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Po domácej Brazílii a Kolumbii je Argentína tretím a posledným zástupcom z Južnej Ameriky, ktorý si zabezpečili postup medzi najlepšiu osmičku. „Albicelestes“ sa dlho trápili s kompaktným a v defenzíve dobre hrajúcim výberom Švajčiarska.

Po bezgólovom riadnom hracom čase prišlo „vykúpenie“ v prospech favorizovaných Argentíčanov v 118. min, keď krídelník Ángel di María po akcii Lionela Messiho prekonal výborne chytajúceho Diega Benaglia.

Mimochodom, tento gól bol „najneskorší“ v histórii argentínskej reprezentácie na MS: dosiaľ mal tento primát Daniel Bertoni, ktorý v 116. min spečatil víťazstvo pri celkovom triumfe proti Holandsku (3:1 po predĺžení) v domácom prostredí na svetovom šampionáte v roku 1978.

Obrazom: Utorňajšie osemfinálové zápasy na MS vo futbale

V tábore Švajčiarska pochopiteľne zavládol smútok, a to nielen z dôvodu, že Argentínu ani po utorku ešte nikdy nezdolali. Nemecký kormidelník Ottmar Hitzfeld absolvoval svoj posledný zápas na lavičke v pozícii trénera, aspoň tak dopredu avizoval.

Najlepším výsledkom Švajčiarska na MS zostanú naďalej tri účasti vo štvrťfinále, a to v rokoch 1934, 1938 a 1954. Po dlhých 60 rokoch mali „Helvéti“ možnosť dostať sa opäť medzi elitnú osmičku, proti Argentíne im to v utorok napokon nevyšlo.

Futbalisti Argentíny sa v sobotu 5. júla o 18.00 h SELČ v Brasílii vo štvrťfinále stretnú s Belgickom, ktoré v posledom osemfinálovom zápase skompletizovalo okteto štvrťfinalistov. Zverenci trénera Marca Wilmotsa zdolali v utorkovom osemfinále v Arena Fonte Nova v Salvadore hráčov USA 2:1 po predĺžení, keď v riadnom hracom čase gól nepadol.

Čierny kôň turnaja bol v Arena Fonte Nova celý zápas aktívnejší. V riadnom hracom čase však ani jedna z dvadsiatich striel neskončila za chrbtom amerického brankára Tima Howarda. Ako prvý ho prekonal v tretej minúte predĺženia De Bruyne a v 105. minúte pridal druhý gól Belgicka Lukakua. Duel síce v 107. minúte zdramatizoval presným zásahom Julian Green, no ďalší gól už nepadol.

„Červení diabli“ v utorok zaznamenali už siedme víťazstvo za sebou, predtým v marci 2014 remizovali s Pobrežím Slonoviny. Medzi najlepšiu osmičku sa belgickí reprezentanti prebojovali premiérovo od MS 1986 v Mexiku, vtedy to dotiahli až na konečné 4. miesto. Predtým ani potom na svetovom šampionáte neskončili na jednocifernej pozícii. Hráčom USA sa nepodarilo zopakovať prienik do štvrťfinále z MS 2002.