Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenský Dunaj dostane vďaka Googlu digitálnu tvár
Pohľad na špeciálny fotoaparát služby Google Street View, ktorý je nainštalovaný na výletnej lodi Treasures. Bratislava, 19. august 2014. Foto: SITA/AP
19. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Dunaj bude ostro sledovaný, Google ho zdigitalizuje

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Spoločnosť Google pripravuje projekt, v rámci ktorého digitálne zdokumentuje povodie Dunaja na Slovensku.

Ako v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave informoval zástupca spoločnosti Ulf Spitzer, využijú pritom technológiu Street View. Pomocou technológie spoločnosť vyhotovuje 360-stupňové virtuálne projekcie svetových miest, prírodných krás alebo historických pamiatok.

Obrazom: Slovenský Dunaj dostane vďaka Googlu digitálnu tvár

Projekcie umiestnia medzi turistov

„Chceme ísť na miesta, na ktorých ľuďom záleží a zaujímajú ich,“ povedal Spitzer. Špeciálne fotografické prístroje, pomocou ktorých vyhotovujú virtuálne projekcie, chcú v tomto prípade umiestniť na lode, ktoré po Dunaji vozia turistov. Spoločnosť podľa Spitzera plánuje postupne zdokumentovať aj úseky Dunaja v iných krajinách, až po deltu v Rumunsku.

Záujemcom z celého sveta to umožní spoznať Dunaj, ako aj krajiny cez ktoré preteká. „Možnosť plavby po Dunaji s využitím Street View prispeje jednak k rozvoju cestovného ruchu, ale takisto poskytne novú možnosť pre každého, kto by sa rád vybral na virtuálnu plavbu po Dunaji z pohodlia svojho domova,“ povedal Spitzer. Dunaj vo virtuálnej podobe by záujemcovia mali mať k dispozícii v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Slovenský Dunaj dostane vďaka Googlu digitálnu tvár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Špeciálne zariadenia na fotografovanie

Spoločnosť Google využíva na projekt Street View zariadenia nazvané Trekker. Tie automaticky fotografujú niekoľkometrové úseky terénu, ktoré programátori neskôr pospájajú do 360-stupňovej virtuálnej projekcie. Záujemcovia si tak môžu prostredníctvom internetu prezrieť miesto, ktoré napríklad plánujú navštíviť.

Na Slovensku týmto spôsobom Google zdokumentoval napríklad Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu, Bojnický zámok, Spišský hrad či kaštieľ Betliar. Záujemcovia si tieto projekcie môžu pozrieť na stránke Maps.google.sk.

Odporúčané články

Google kúpil firmu, ktorá vytvorila aplikáciu pre fotografie Google dostal miliónovú pokutu, ľudí fotil inkognito

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...