Obrazom: Filmový chodník slávy zdobí dlaždica Evy Krížikovej

Herečka Eva Krížiková má dlaždicu na Filmovom chodníku slávy
Pamätná dlaždica s menom herečky Evy Krížikovej na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. Bratislava, 12. jún 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Meno jubilujúcej divadelnej a filmovej herečky Evy Krížikovej pribudlo na bratislavský Filmový chodník slávy. Pamätnú dlaždicu slávnostne odhalili vo štvrtok pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta.

Obrazom: Herečka Eva Krížiková má dlaždicu na Filmovom chodníku slávy

Na slávnostnom osadení dlaždice v Bratislave sa osobne zúčastnila ocenená laureátka Eva Krížiková ale aj veľké herecké mená ako Štefan Kvietik, Soňa Valentová či Ladislav Chudík.

Herečka Eva Krížiková má dlaždicu na Filmovom chodníku slávy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Herečka Eva Krížiková má dlaždicu na Filmovom chodníku slávy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Profil herečky Evy Krížikovej

Vyštudovala herectvo na konzervatóriu v triede profesora Budského. Po absolvovaní školy pôsobila jednu sezónu v Armádnom divadle v Martine a od roku 1954 pôsobí v Slovenskom národnom divadle.

Ako jeho dlhoročná členka odohrala množstvo divadelných úloh. Vyniká ako interpretka komediálnych i tragických postáv. V mnohých divadelných a filmových úlohách uplatnila svoj temperament a zmysel pre humor.

Okrem divadla účinkovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch. Eva Krížiková sa objavuje na televíznej obrazovke od začiatku vysielania televízie na Slovensku. Odohrala množstvo inscenácií.

Debutovala vo filme Paľa Bielika V piatok trinásteho, hrala vo filmoch Kapitán Dabač, Statočný zlodej, Červené víno, Rača, láska moja, Smrť prichádza v daždi, Záplata na záplate, Suzanne. Komediálny talent uplatnila aj v jednej z najlepších slovenských komédií Štvorylka, či v komédii Pozor, ide Jozefína!.

Bola hlavnou postavou v rodinnom rozhlasovom seriáli Králikovci. Prezident Slovenskej republiky udelil 7. januára tohto roka Eve Krížikovej Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos do slovenskej kultúry v oblasti dramatického umenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KrížikováLadislav Chudík