Obrazom: Keňan Chepkwony vyhral druhýkrát košický maratón

Gilbert Kipt Chepkwony
Víťaz jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach Gilbert Kipt Chepkwony v cieli s časom 02:08:26. Košice, 5. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík

KOŠICE 5. októbra (WEBNOVINY) – Víťazom 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa v nedeľu v Košiciach stal Keňan Gilbert Kiptoo Chepkwony.

Dvadsaťdeväťročný vytrvalec dosiahol čas 2:08:26 h, čím o 7 sekúnd zlepšil svoj výkon spred štyroch rokov, keď tiež zvíťazil na MMM. Traťový rekord krajana Lawrencea Kimaiya z roku 2012 neohrozil (2:07:01), ale jeho výkon je druhý najlepší víťazný v histórii najstaršieho európskeho maratónu.

Obrazom: Jubilejný 90. ročník maratónu v Košiciach pozná víťazov

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo opäť zvíťaziť v Košiciach. Patril som k favoritom, trochu som to aj očakával. Tento rok sa mi bežalo lepšie ako pred štyrmi rokmi, keď bolo v Košiciach teplejšie,“ uviedol Chepkwony v prvej reakcii pre RTVS. Z ostatných 15 ročníkov MMM zvíťazili v Košiciach Afričania štrnásťkrát, z toho dvanásťkrát bežci z Kene.

Majstrom Slovenska je Csiba

Aj aktuálny ročník košického maratónu potvrdil dominanciu Afričanov, ktorí si rozdelili prvých desať pozícií v cieli. Druhé miesto obsadil Keňan Dominic Kangor Kimwetich (2:10:34) a tretí skončil Etiópčan Afewerk Mesfin Woldetensae (2:11:39). Vlaňajší víťaz Patrick Kiptanui Korir z Kene finišoval na 5. mieste (2:13:20).

Spomedzi domácich bežcov bol najlepší a majstrom Slovenska v maratóne sa stal Boris Csiba (BMRC Bratislava) časom 2:29:03. O takmer minútu v závere predstihol už 40-ročného Imricha Pástora (2:29:58), ktorý v minulosti získal štyri majstrovské maratónske tituly. Csiba a Pástor obsadili v celkovom poradí medzi mužmi 11. a 12. miesto.

„Slovenské víťazstvo nie je pre mňa až takým prekvapením, lebo som si veril, že ho môžem dosiahnuť. Mal som to jednoduchšie aj tým, že Jozef Urban sa rozhodol v tomto roku bežať polmaratón,“ uviedol Csiba pre RTVS.

Jubilejný 90. ročník maratónu v Košiciach pozná víťazov

Ruttová zavŕšila kenské víťazné double

Medzi ženami zvíťazila favoritka Lydia Jerotich Ruttová výkonom 2:28:48 h, čím dovŕšila kenské víťazné double na MMM v Košiciach. Je to v podaní 30-ročnej Ruttovej najlepší výkon v Európe a zároveň tretí najrýchlejší v košickej ženskej maratónskej histórii. Traťový rekord Etiópčanky Ashete Bekere Didovej z vlaňajška (2:27:44) odolal.

Tridsaťdeväťročná Slovenka Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) obsadila výkonom 2:51:15 h štvrté miesto a podľa predpokladov si vybehala už šiesty domáci maratónsky titul. Jej osobný košický rekord z roku 2008 má hodnotu 2:48:23.

Výkony maratóncov, ale aj protagonistov ostatných bežeckých kategórii sledovali v nedeľu v Košiciach priamo v uliciach desaťtisíce ľudí. Na trati sa vo všetkých kategóriách predstavilo dovedna 10 200 pretekárov zo 45 krajín. Jubilejný deväťdesiaty MMM prišli do Košíc osobne podporiť aj vzácni hostia – Joann E. Flaminiová, ktorá je prezidentkou prestížneho Bostonského maratónu, tiež šéf historicky najstaršieho maratónu z Maratonu do Atén Evangelos Papapostolu a prezident Európskej atletiky Hansjörg Wirz.