Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) počas slávnostného odhalenia novej sochy československého vojaka pri príležitosti osláv 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly na Pamätníku československých vojakov na Dukle. Svidník, 6. október 2014. Foto: SITA/Viktor Zamborský
30. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(44)

Obrazom: Kiska s Glváčom odhalili na Dukle sochu vojaka

VYŠNÝ KOMÁRNIK 6. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko si v pondelok 6. októbra pripomína Deň obetí Dukly, ako aj 70. výročie Karpatsko-duklianskej operácie.

Pri tejto príležitosti odhalili na Dukle minister obrany Martin Glváč spolu s prezidentom Andrejom Kiskom vernú kópiu Sochy československého vojaka, ktorej autorom bol akademický sochár Jan Adolf Vítek. Pri odhalení sochy bol aj účastník bojov na Dukle, brigádny generál Ján Iľanovský.

Obrazom: Na Dukle spomínali na obete, Kiska s Glváčom odhalili sochu

Sochu československého vojaka umiestnili vo vnútri architektúry pamätníka, na vyvýšený podstavec. Vojak s puškou stojí vzpriamene v pozore, v postoji na poctu drží zbraň a vzdáva česť padlým bojovníkom. Agentúru SITA o umiestnení sochy informoval riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič.

Glváč chce premenovať bratislavský most

Minister obrany Martin Glváč zároveň na oslavách vyhlásil, že chce spraviť všetko pre to, aby sa bratislavskému Prístavnému mostu vrátil niekdajší názov Most hrdinov Dukly. “Dnes tu presne po 70 rokoch chcem sľúbiť, že ako Bratislavčan urobím všetko pre to, aby sme tak, ako sme Mostu SNP vrátili názov Most Slovenského národného povstania, aby sme to isté urobili s Prístavným mostom, ktorý niekedy mal názov Most hrdinov Dukly. Využijem všetky svoje kontakty, aby tento názov bol naspäť a tým sme vzdali hold všetkým padlým, ktorí tu bojovali,” povedal Glváč.

Podľa jeho slov tak aj mladšia generácia dostane väčší priestor na oboznámenie sa s našimi dejinami. Minister obrany pripomenul aj svoj záväzok z minulého roka vyčleniť peniaze na sochu vojaka na Dukle.

Obrazom: Pamätník na Dukle prišiel o súsošie Žalujem

Pamätník získa pôvodnú tvár

Na základe archívnych dokumentov vytvoril nové umelecké dielo československého vojaka sochár Peter Mészároš. Mészároš vyhotovil dva sadrové odliatky novej sochy. Jeden z nich bude spevnený epoxidovou vrstvou a povrchovo farebne upravený. Druhý odliatok bude slúžiť na prípravu formy na vyhotovenie bronzového odliatku, s čím sa ráta na budúci rok. Celková výška doterajšej zákazky bola dohodnutá na 19-tisíc eur.

Čaplovič zdôraznil, že pamätník inštaláciou sochy československého vojaka získa svoju pôvodnú tvár. Rekonštrukcii pamätníka na Dukle sa Vojenský historický ústav venuje od roku 2011. Ich ambíciou je dať mu pôvodnú podobu, akú mal v čase odhalenia v roku 1949. Pamätník je postavený pri cintoríne, kde je pochovaných 565 českých a slovenských vojakov, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru a podľa Čaploviča je logické, že tu postavili sochu československého vojaka.

Čaplovič zdôraznil, že súčasná inštalácia pôvodnej sochy nie je rozhodnutím týchto dní. Už pri renovácii pamätníka pred tromi rokmi sa vrátili k pôvodnému znaku s českým levom a slovenským dvojkrížom, na aký prisahali vojaci, ktorí sú tu pochovaní. V 60. rokoch minulého storočia ho vtedajší režim nahradil kovovým s hviezdou a symbolom SNP. Vojenský historický ústav má záujem opraviť aj Pamätník sovietskej armády vo Svidníku, kde je pochovaných vyše 9000 sovietskych vojakov.

Na Dukle spomínali na obete, Kiska s Glváčom odhalili sochu
Medaily pripravené pre vojnových veteránov pri príležitosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly na Pamätníku československých vojakov na Dukle. Svidník, 6. október 2014. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Na Dukle sa vystriedali tri pamätníky

Pôvodnú sochu československého vojaka odhalili 4. októbra 1949. V päťdesiatych rokoch minulého storočia ju komunistický režim odstránil ako ideologicky nevhodnú a do dnešnej doby sa nezachovalo ani jej torzo. Podľa historikov pôvodnú sochu po jej odstránení z areálu pamätníka na Dukle previezli do vojenských kasární v Prešove, kde bola s najväčšou pravdepodobnosťou zničená.

Sochu s československým vojakom po jej odstránení vystriedalo v päťdesiatych rokoch súsošie, ktoré vytvoril akademický sochár Josef Malejovský. Jeho dielo zachytávalo slovenské dievča, ako odovzdáva kyticu vďaky sovietskemu vojakovi v prítomnosti príslušníka československého armádneho zboru.

Zhruba o desať rokov neskôr druhú sochu vystriedalo súsošie Žalujem od autora Jána Kulicha, ktoré tu umiestnili v roku 1964. Socha znázorňuje ženu, ktorá ďakuje sovietskemu vojakovi za oslobodenie a mala zvýrazňovať československo–sovietsku družbu. Pre Kulichove dielo sa našlo dôstojné miesto vo vstupnej hale vyhliadkovej veže na Dukle.

Pamätník na Dukle doplní socha československého vojaka
Pohľad na Pamätník Československej armády na Dukle so súsoším Žalujem od Jána Kulicha z roku 1964. Bratislava, 30. september 2014.Foto: SITA/VHÚ

Odporúčané články

Interpol zaujala socha, pred 35 rokmi ju ukradli Nemcom Realita v Žiline, sochy velikánov vytlačili nákupné centrá

Témy

Diskusia

adko Nepochopiteľné, na čo sa dnešní "historici" hrajú, komu sa chcú zapáčiť.Najlepšie zbúrať všetky pamätníky, načo nám je história, veď sme z ničoho nepoučili...Mal som o pánovi Kiskovi inú mienku, ale iba ďaľšia figúrka v politickej histórii. A vlastne čo sa... Úžerník Koho to vypískali pri oslavách na Dukle ????? Počul som,že voliakeho Kížku ...Kto to je ???? Lovec v Putlerhajzli ..to ako Ta konecne vytahuju kobylak faetonko s pupsom rastikom z putleroveho kremelskeho osrateho zadku,,ked fsetko vidis naciernalo.. ,,ked ani nevies ze Tvoj americky proletariat co za tazke dolare nacierno sa utesuje na kubanskych plazach s fidelko radodajkami. .volili Mr... Expert z neba nie si to ten exot co v opilom stave si sa chcel mlatit s nejakymi diefcinami v nejakom bare ..ked hutorili kuchynskou Felvidek madarcinou.. Pulerkov obelisk -..to ako davas tu rady Nasim putlerovym mavatkarom co Nam tu pustaju putlerov smrad na zapadne imperialisticke serveri ..namiesto toho aby sa sami osierali na vlastnych serveroch a putlerovych medialnych zvratkach. ..ved Tí zdochynaju od stastia ako vladkove babky demokratky..ak...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...