Obrazom: Mesto na juhu Japonska pokryl sopečný popol

Výbuch sopky pri Kagošime
Popol z výbuchu sopky pokryl japonské mesto Kagošima. Foto: SITA/AP/Kagoshima Local Meteorological O

TOKIO 19. augusta (WEBNOVINY) – Mesto Kagošima na juhu Japonska zápasí s nánosom sivého popola, ktorý ho pokryl po nedeľňajšej erupcii blízkej sopky.

Vychrlený materiál sa usadil najmä v severnej časti a centre mesta, kde spôsobil meškanie vlakov a iné komplikácie v doprave pre zníženú viditeľnosť, podľa miestnych predstaviteľov však nie sú hlásené žiadne škody alebo zranenia.

Obyvatelia sa pred popolom chránili rúškami a dáždnikmi, zatiaľ čo radnica vyslala do ulíc vyše 60 pluhov a polievacích vozidiel.

Obrazom: Pri meste Kagošima vybuchla sopka, pokryla ho popolom

Sopka Sakuradžima v morskom zálive pri Kagošime vybuchla v nedeľu popoludní miestneho času, pričom vychrlený oblak siahal do výšky 5000 metrov.

Nemenovaný predstaviteľ miestnej meteorologickej agentúry uviedol, že aktivita do pondelňajšieho rána zoslabla, zákaz vstupu v dvojkilometrovom okruhu okolo krátera však zatiaľ zostáva v platnosti. Okrem popola sa pri erupcii uvoľnilo aj menšie množstvo lávy.

Sakuradžima ležiaca približne 950 kilometrov juhozápadne od Tokia patrí medzi vysoko aktívne sopky. Najnovšia erupcia bola už 500. v tomto roku, oblak popola je však označovaný za najvyšší od roku 2000.

Výbuch sopky pri Kagošime
Foto: SITA/AP/Kagoshima Local Meteorological O

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom