Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Účastníci protestu proti búraniu PKO. Protest je organizovaný stranou práce - Vzdor pred Magistrátom hlavného mesta SR na Primaciálnom námestí. Bratislava, 16. január 2016. Foto: SITA/Robert Tappert
16. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(18)

Obrazom: Mladí ľudia protestovali proti búraniu PKO

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Pred Primaciálnym palácom v Bratislave sa v sobotu protestovalo, skupina mladých ľudí sem prišla vyjadriť svoj nesúhlas s búraním bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO).

“Je našou občianskou povinnosťou zareagovať a vyjadriť protest proti kriminálnemu predaju Parku kultúry a oddychu nielen ako zločinu proti kultúrnemu dedičstvu, ale najmä ako symbolu bezmocnosti občanov voči kapitalistom a oligarchii,” povedal vo svojom príhovore organizátor protestu Lukáš Perný. Na protest pozývala strana Vzdor – strana práce.

Protest trval približne hodinu

Protest proti búraniu PKO, ktorého budovy predalo mesto vlani v decembri vlastníkovi pozemkov pod týmto kultúrnym stánkom – spoločnosti Henbury Development, sa začal o 15:00.

Obrazom: Protest proti búraniu PKO v Bratislave

Protest trval približne hodinu, na námestí sa zišlo do dvadsať protestujúcich, ktorým sa prizeralo zopár zvedavcov. “Stav budovy PKO je istým spôsobom symbolom stavu slovenskej kultúry, ale možno i kultúry svetovej,” hovoril vo svojom príhovore Perný, podľa ktorého primátor Ivo Nesrovnal predajom PKO iba dokončil kriminálny čin, ktorý začal ešte v roku 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a ktorý dodnes nebol potrestaný. “Je to výsmech celému národu a predovšetkým výsmech spravodlivým ľuďom. Je to jasný symbol nevymožiteľnosti práv voči korporáciám v kapitalizme, je to symbol toho, že ten, kto má v tomto systéme moc, môže si robiť čokoľvek bez následkov,” pokračoval Perný.

V proteste podľa organizátorov nejde len o PKO, poukázať chcú aj na prepojenie štátneho kapitalizmu a oligarchie s korporáciami. “Tieto veci sa dejú neustále a budú sa diať aj naďalej, pokiaľ proti nim nezakročíme ako občania a nevyjadríme razantný občiansky postoj, lebo je nechutné do akej miery sa prepája tento veľkokapitál so štátnou mocou, ktorá v tomto systéme a v tomto zriadení plní funkciu len nejakých politických bábok, ktoré vykonávajú nie vôľu občanov, ktorí ich zvolili, ale vôľu nadnárodných korporácií, ktoré sa schovávajú za termíny ako investori a developeri,” dopĺňa Tomáš Bóka. Organizátori sa podľa svojich slov týmto spôsobom snažia predovšetkým osloviť verejnosť, aby ľudia lepšie pochopili, čo sa tu deje.

Budovu PKO začali búrať koncom roka

Na Primaciálnom námestí sa počas sobotňajšieho mrazivého popoludnia zišlo približne dvadsať protestujúcich aj s transparentami, protest sa niesol v pokojnom duchu. Organizátorov protestu nízka účasť nemrzí. “My sme ani nepočítali s tým, že to bude nejaký masová akcia. Táto akcia bola narýchlo zorganizovaná, chceli sme využiť tému PKO a poukázať na ňu, kým je ešte aktuálna. Aj keď sa už PKO začalo búrať, našou povinnosťou je na to poukázať,” zhodujú sa organizátori protestu.

Obrazom: Búranie budovy PKO

Budovy PKO začal investor, spoločnosť Henbury Development búrať 29. decembra 2015, po tom ako bratislavské mestské zastupiteľstvo začiatkom decembra rozhodlo o predaji dvoch budov PKO za jedno euro. Mesto a investor sa tak dohodlo na mimosúdnom urovnaní dlhoročných sporov týkajúcich sa PKO a investor nebude od radnice vymáhať nároky, práva a pohľadávky za vyše 43 miliónov eur.

Na mieste niekdajšieho bratislavského kultúrneho stánku chce investor postaviť svoj developerský projekt. Podmienkou mesta je, aby v rámci projektu vybudoval planetárium a mediatéku, zrevitalizoval dunajské nábrežie či vybudoval verejný priestor.

Odporúčané články

Obrazom: Začali búrať budovy PKO v Bratislave PKO sa bude búrať, mesto rozhodlo o jeho predaji

Témy

Diskusia

Pomýlil si si články... Bohužiaľ ďaľšia slovenská svieca dohorela. Karol bol národnou ikonou. občan SR Ja SVK (Neregistrovaný) | dnes 00:51 Ivetka príde protestovať keď zatvoria Malých Františkánov. predseda VZDORu Vy neviete čítat a pozerat?? Po prvé je uvedené, že sú to členovia a symapizanti VZDOR-strany práce, čo je MARXISTICKO-LENINSKÁ STRANA., ktorej predsedám. Po ďalšie nevidíte vlajku Sovietskeho zvazu? Akým právom teda týchto ludí ozančujete za podporovatelov Kisku? VZDOR.ORG fanatikmodrák Pre včera 18.45 ++++++++++++++++++ nečuduj sa veď chrapač modrácka s IQ pod 50 ani to nevie pochopiť.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...