Obrazom: Na Hlavnej stanici pomáhajú bezdomovci s batožinou

Stanica nosici
Ľudia bez domova v úlohe nosiča batožiny na hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Projekt Nosiči batožín je aktivitou združenia Proti prúdu ako pomoc ľudom bez domova. Bratislava, 8. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Na Hlavnej stanici Bratislava oddnes pomáhajú s nosením batožiny siedmi nosiči. Pod modrými uniformami sú skrytí ľudia bez domova, ktorí v uliciach predávajú časopis Nota bene.

Úlohou nosičov je pomáhať najmä ženám a starším ľuďom s batožinou a taškami po schodoch v budove hlavnej stanice. Nosiči batožín budú na stanici každý pondelok, stredu a piatok od 09:00 do 13:00. S myšlienkou takejto formy zamestnávania ľudí bez domova prišlo občianske združenie Proti prúdu, o projekte dnes na tlačovej konferencii informovala riaditeľka združenia Sandra Tordová.

Obrazom: Na Hlavnej stanici pomáhajú bezdomovci ľuďom nosiť batožinu

Nosiči pomôžu tri razy v týždni

Trikrát v týždni budú na stanici pomáhať s batožinou ľudia bez domova v úlohe nosičov batožiny. Poznať ich možno podľa modrej uniformy s bordovými pásikmi a čiapky na hlave. Nosiči sú označení menovkami. Projekt zatiaľ združenie Proti prúdu spustilo v pilotnej prevádzke. „Na začiatku sme vybrali menej frekventované časy, aby si nosiči zvykli na novú prácu,“ vysvetlila Tordová.

Ako dodala, úlohou nosičov je totiž rozbehnúť úplne novú službu a získať si dôveru ľudí. Ľudia bez domova v úlohe nosičov budú na stanici oslovovať cestujúcich a núkať im pomoc. Musia však vedieť zvládnuť aj prípadné odmietnutie a naučiť sa vyriešiť i problémy, ktoré im táto práca prinesie.

Nosičov pri ich práci budú podporovať aj sociálni pracovníci, ktorí im budú k dispozícii priamo na stanici. Po úvodnej fáze plánuje združenie nosičov zamestnať aj v rušnejšej premávke na stanici. Ak sa združeniu podarí získať dostatok peňazí, chceli by troch ľudí bez domova zamestnať ako nosičov na polovičný úväzok a službu by poskytovali každý deň. Na tento nápad môžu združeniu prispieť ľudia cez portál Dobrá krajina.

Nápad prišiel od čitateľky časopisu

S nápadom prišla čitateľka Nota bene, ktorá si v e-maile povzdychla, že sa musí na hlavnej stanici vláčiť s batožinou po schodoch. Vymyslela, že by s kuframi a taškami mohli pomáhať predavači Nota bene. „Nadchlo nás to, pretože sme si uvedomili, že práca nosiča prináša riešenia na dva problémy. Cestujúci získajú potrebnú pomoc a ľudia v núdzi prácu,“ priblížila vznik myšlienky Tordová.

Ako dodala, ide o jedinečný projekt, zatiaľ sa s podobným nápadom vraj nestretli nikde na svete. Súčasťou projektu je aj pilotný program oddlžovania. Mnohých ľudí bez domova totiž trápia dlhy a exekúcie. „Z občianskeho združenia som dostal ponuku pomáhať a zamestnať sa čiastočne na tri dni. Ja som do toho išiel s tým, že môžem pracovať, byť s ľuďmi a spoznávať ich. Ďalšia vec je tá, že mám dlhy a som bezdomovec. Dlhy potrebujem splácať a Nota bene mi dalo ponuku, že takýmto spôsobom si môžem dlhy vyrovnať,“ priblížil jeden z nosičov s menovkou Dodo.

OZ Proti prúdu totiž nosičom, ktorí majú dlh na zdravotnom poistení, ponúklo pomoc. Ak si nosič ušetrí zo svojho príjmu akúkoľvek sumu do výšky 100 eur, tak mu združenie prispeje rovnakou sumou na splatenie dlhu. Ako vysvetlil koordinátor projektu a sociálny pracovník Peter Kadlečík, takmer každý z ľudí bez domova, ktorí pracujú ako nosiči, má dlh na zdravotnom postení a ten sa pohybuje od menších až po také, ktoré dosahujú napríklad 5000 eur a je ich ťažké splatiť.

Na Hlavnej stanici pomáhajú bezdomovci s nosením batožiny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Projektu pomáhajú aj peniaze z Islandu

Ako dodal, keď sa podarí takémuto človeku predsa len zamestnať a začne dostávať príjem, prídu exekúcie, nadšenie z novej práce opadne a tento človek často z práce odchádza. „Predpokladáme, že aj my s tým budeme konfrontovaní a nechceme, aby nosiči o prácu prišli a boli demotivovaní. Preto prichádzame s myšlienkou, že je dôležité tieto dlhy riešiť a človek bez domova v tom potrebuje podporu,“ dodal Kadlečík.

Projekt nosičov batožín pripravilo združenie Proti prúdu v rámci programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program je podporený z fondov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska a spravuje ho Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien. Projekt združenie pripravilo aj s finančnou pomocou mesta Bratislavy.

Na Hlavnej stanici pomáhajú bezdomovci s nosením batožiny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hlavná stanica v Bratislave