Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinárodné letecké dni SIAF 2014
Flying Bulls z Českej republiky počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2014. Sliač, 30. august 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
31. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Na leteckých dňoch SIAF pretekalo auto s lietadlom

BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2014, ktoré sa uskutočnili v sobotu a nedeľu na Letisku Sliač, navštívilo zhruba 90-tisíc ľudí. Informovala o tom hovorkyňa tohto podujatia Monika Pastuchová s tým, že v sobotu letové ukážky tímov z 13 krajín sledovalo vyše 55-tisíc a v nedeľu približne 35-tisíc návštevníkov.

Najväčšou atrakciou boli preteky automobilu Ariel Atom s lietadlom L-39 Albatros lotyšskej akrobatickej skupiny Baltic Bees. „Opäť sme ukázali, že SIAF je spoločenská udalosť, ktorá láka pozornosť tisícok domácich i zahraničných návštevníkov a stala sa vyhľadávaným podujatím s vysokým kreditom,“ zhodnotil návštevnosť riaditeľ SIAF 2014 Hubert Štoksa.

Hlavnú cenu podujatia: Best display Smik Trophy, čo je putovná cena za najlepšiu letovú ukážku, získal pilot vojenského dopravného lietadla C-27J Spartan. Cenu veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si zo Sliača tento rok odnáša pilot bojového lietadla JAS 39 Gripen vzdušných síl českej armády.

Obrazom: Medzinárodné letecké dni SIAF 2014

Cenu letového riaditeľa SIAF 2014 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku tento rok udelili RetroSky Team-u z Košíc, ktorý predviedol leteckú bitku umocnenú pyrotechnickými efektmi. Cenu Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok získal tím Baltic Bees z Lotyšska.

Podľa hlavného lekára SIAF 2014 Petra Časnochu ošetrili na podujatí 26 ľudí. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili uštipnutia hmyzom, bolesti hlavy a drobné nevoľnosti. Len jedného pacienta bolo treba previezť do zdravotníckeho zariadenia, pričom išlo o podozrenie na zlomeninu nohy.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2014
Foto: SITA/Ján Viazanička

Organizátorom Leteckých dní SIAF je Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR ako hlavným programovým partnerom. Na Letisku Sliač sa toto podujatie organizuje od roku 2011.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2014
Foto: SITA/Ján Viazanička
Medzinárodné letecké dni SIAF 2014
Foto: SITA/Ján Viazanička

Odporúčané články

Slováci podpísali s Čechmi a Švédmi deklaráciu o lietadlách Obrazom: Letecké dni SIAF priniesli veľkolepú šou v oblakoch

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...