Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sokol
Vzácny sokol červenonohý je typický svojím sfarbením. Foto: SITA/RPS
13. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Na Slovensku videli vzácne sokoly, odborníci jasajú

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Dobre správy o výskyte kriticky ohrozeného dravca sokola červenonohého prinášajú odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Počas uplynulého víkendu pozorovali v poslednej známej hniezdnej lokalite až desať jedincov tohto vzácneho druhu.

„Veľmi ma potešilo, že sokoly prileteli. Veríme, že pozorovania budú pribúdať a sokoly na našom území aj zahniezdia,“ uviedol Jozef Chavko z RPS, ktorý sa už vyše 30 rokov venuje monitoringu tohto druhu dravca. Minulý rok zaznamenali hniezdenie len jediného páru. Keďže je druh na našom území považovaný za kriticky ohrozený, ochranári sa snažia zabrániť jeho úplnému vyhynutiu a vymiznutiu z krajiny.

Obrazom: Vzácne sokoly sa vrátili na Slovensko, ochranári sa tešia

Typicky červené sfarbenie nôh

V spolupráci s kolegami z Maďarska pokračujú v päťročnom projekte na jeho záchranu. Partnerom projektu je aj Štátna ochrana prírody SR. Pre tento, na našom území ojedinelý druh sokola sú v súčasnosti používané dva názvy – sokol kobcovitý a sokol červenonohý. „Radšej používame druhý názov, pretože lepšie vyjadruje sfarbenie sokola, hlavne samčeka, ktorého vrchnú časť nôh lemuje typické červené sfarbenie,“ uviedla Lucia Deutschová z RPS.

Odborníci odhadujú, že ešte v rokoch 1995 až 2000 hniezdilo na našom území 60 až 80 párov sokola červenonohého. „Predovšetkým v dôsledku zániku havraních kolónií, ako aj z dôvodu intenzifikácie a chemizácie poľnohospodárstva, sa dnes slovenská populácia tohto sokola ocitla na pokraji existencie,“ dodala Deutschová.

Sokoly totiž v minulosti využívali hniezda havranov, ale aj iných druhov vtákov, keďže sami si hniezda nestavajú. Znižovaním početnosti „staviteľov hniezd“ klesá aj ponuka prirodzených hniezd. „Do piatich vybraných chránených vtáčích území na Slovensku umiestnime vyše 300 búdok, rovnako chceme vysádzať stromy, aby sme zlepšili ponuku prirodzených hniezdnych príležitostí,“ informoval Chavko.

Vzácny sokol zimuje v Afrike

Podľa výsledkov výskumov zimuje sokol červenonohý v Afrike, kam odlieta už koncom augusta a na hniezdiská sa začína vracať koncom apríla. Projekt, ktorý je zameraný na ochranu druhu, spustila RPS spolu s maďarskými partnermi v roku 2012 a potrvá do roku 2017. Projekt podporila Európska komisia v rámci programu LIFE+.

V Maďarsku hniezdi viac ako 1000 párov sokola a tamojší ornitológovia majú s jeho ochranou bohaté skúsenosti. Slovenskí ochranári veria, že druh sa bude z Maďarska šíriť aj na naše územie, kde preňho vytvárajú vhodné podmienky. Využívajú skúsenosti maďarských susedov. „Cieľom projektu je predovšetkým zabránenie vymiznutiu druhu ako hniezdiča z nášho územia. Veríme, že sa nám túto víziu podarí naplniť a vďaka zlepšeniu ponuky potravy a hniezdenia, ale aj ďalšími opatreniami, sa k nám sokol červenonohý vráti,“ dodala Deutschová.

Odporúčané články

Nová reality šou nórskej televízie sleduje vtáky v kaviarni Bociania reality šou, kamery z hniezd už spustili

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...