Obrazom: Plavá lavína preverí ženistov zo štyroch štátov

Blonde Avalanche 2013
Ukážka plnenia úloh mnohonárodným ženijným práporom TISA v krízovej situácii spôsobenej povodňami na území Slovenskej republiky v rámci cvičenia Blonde Avalanche 2013 (Plavá lavína). Foto: SITA/Martin Havran

SEREĎ 12. septembra (WEBNOVINY) – Poskytovanie humanitárnej pomoci obyvateľstvu po živelnej pohrome na Slovensku precvičujú ženisti zo štyroch krajín na vojenskom cvičení Plavá lavína 2013 (Blonde avalanche).

Dôstojníci a vojaci z Maďarska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny združení v medzinárodnom ženijnom prápore Tisa v priestore cvičiska Váh v Seredi stavajú drevené mosty, pontónové mosty, cvičia záchranu ľudí z potopeného auta, pečú chlieb v mobilnej kontajnerovej pekárni a pripravujú sa aj na ďalšie situácie, ktoré môžu byť dôsledkom povodní.

Minister obrany Martin Glváč vo štvrtok počas cvičenia novinárom povedal, že ozbrojené sily nie sú len stíhačky, vrtuľníky a zasahovanie pri vojnovom stave, ale aj domáci krízový manažment.

„Myslím, že ozbrojené sily aj počas nedávnych povodní preukázali svoju profesionalitu tak, že obyčajní ľudia si uvedomili, že armáda sa dá využiť aj v mierovom režime v čase krízových situácií,“ poznamenal Glváč. Slovensko v medzinárodnom zoskupení zastupuje Ženijný prápor Pozemných síl Ozbrojených síl SR zo Serede.

Obrazom: Ženisti zo štyroch krajín cvičia pomoc po povodniach

Ženisti podľa náčelníka generálneho štábu Petra Vojteka so svojou technikou v tomto roku zasahovali pri vyslobodzovaní ľudí zo zaviatych vozidiel počas snehovej kalamity v okolí Kolárova na juhu Slovenska a sú pripravení pomôcť tam, kde ich obyvateľstvo potrebuje.

Ženisti v nedávnej minulosti stavali náhradné mosty v Rabči, Častej, Osuskom alebo pomáhali spevňovať zosúvajúci sa svah vo Vinohradoch nad Váhom. Cvičenie Plavá lavína 2013 sa začalo 9. septembra a skončí sa v piatok 13. septembra.

Video: Zábery z cvičenia Plavá lavína

Mnohonárodný ženijný prápor Tisa vznikol na základe medzivládnej dohody v roku 2002 v Budapešti. Jeho základným poslaním je poskytovať pomoc miestnemu civilnému obyvateľstvu a podieľať sa na zmierňovaní škôd pri katastrofách v povodí rieky Tisy. Prápor môže byť nasadený pri zmierňovaní následkov na základe žiadosti jednej zo zmluvných strán, podľa Petra Vojteka spoločné nasadenie naostro sa zatiaľ neuskutočnilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky