Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské roboty súťažili v lezení na komín
Prvý ročník súťaže Na Komín - lezenie robotov na komín. Súťaž sa koná 3. až 4. októbra 2014 v areáli košického Cassovar Business Centra. Košice, 3. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík
30. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Roboty budú v Košiciach súťažiť v lezení na komín

KOŠICE 3. októbra (WEBNOVINY) – Unikátna súťaž v lezení robotov na komín sa uskutoční 3. až 4. októbra v areáli parkoviska pri košickom Cassovar Business Centre.

Ako uviedol projektový manažér súťaže Maroš Švihla, do prvého ročníka súťaže pod názvom Na komín sa prihlásilo 19 samostatných tímov nielen zo Slovenska, ale aj z Egypta, Ukrajiny a Česka. Víťaz získa odmenu 3000 eur, druhý 2000 a tretí 1000 eur.

Obrazom: Slovenské roboty súťažili v lezení na komín

„Súťaže, kde je hlavným protagonistom robot, patria k obľúbeným podujatiam vedeckej i širokej verejnosti na celom svete. Zadania pre súťažné tímy bývajú rôzne, v Košiciach si organizátori vybrali reálny priemyselný komín, na ktorý treba vyliezť a zliezť z neho v čo najkratšom čase bez pomoci človeka,“ povedal Švihla.

Na základe tejto disciplíny vznikol aj názov podujatia Na komín. Cieľom podujatia je prezentovať robotiku zábavnou formou a dokázať, že aj na Slovensku máme množstvo talentovaných mladých ľudí, ktorí svoje odborné znalosti môžu uplatniť práve na tejto súťaži.

Hodnotí sa rýchlosť aj schopnosti robotov

Od robota sa v súťaži vyžaduje, aby bol schopný vyliezť do 10-metrovej výšky po rebríku, prípadne priamo po stene komína, a bezpečne zliezť späť bez pomoci človeka v čo najkratšom čase. Aj keď všetko zdanlivo závisí na robotovi, stojí za ním obrovské úsilie konštruktérov a programátorov.

„Ich úlohou nie je len kreatívne vyriešiť otázku, ako má splniť robot danú úlohu, ale zároveň mať na pamäti ďalšie faktory ako je váha, spôsob lezenia, prípadne rozhodnutie, ako robot bude túto prekážku zdolávať autonómne, bez akéhokoľvek zásahu človeka. Je len na súťažiacich, akú cestu si vyberú, v čom spočíva určitá voľnosť a priestor na kreativitu,“ hovorí člen správnej rady Košice IT Valley a organizačného výboru súťaže Jozef Ondáš.

Svoju kreativitu a schopnosti sa rozhodlo preukázať 19 tímov v dvoch samostatných kategóriách. Kategória 1 je určená všetkým stredoškolákom a kategória 2 zahŕňa študentov vysokých škôl a verejnosť. Do prvej kategórie sa zaregistrovalo 11 tímov, zatiaľ čo druhá kategória zahŕňa osem tímov s medzinárodnou účasťou. Ako prvý sa prihlásil tím z Egypta a ďalej nasledovali tímy zo Slovenska, Ukrajiny a Česka.

Slovenské roboty súťažili v lezení na komín
Foto: SITA/Jozef Jarošík

Roboty sa musia najskôr kvalifikovať

V prvý deň podujatia, 3. októbra od 9:00 do 19:00, prebehne kvalifikácia jednotlivých robotov, ktorí musia spĺňať základné kritériá stanovené organizátormi. Medzi ne patria maximálne rozmery, váha či čas, za ktorý robot musí stihnúť vyliezť po komíne a skúšobné lezenia. Pre verejnosť je určený najmä druhý deň podujatia, keď sa o 12:00 za účasti primátora Košíc Richarda Rašiho oficiálne súťaž začne.

Zápolenie odštartuje súťaž kategórie 1 o 13:00, nasledovať bude kategória 2 od 18:00. Pripravený je aj sprievodný program, moderátorské vstupy, rozhovory s jednotlivými súťažiacimi a multimediálna prezentácia robotiky pre širokú verejnosť. Košice sa tak stanú jedným z mála miest na Slovensku, kde bude atraktívna súťaž nielen pre priaznivcov robotiky, ale aj všetkých, ktorí sa zaujímajú o spojenie technológie a zábavy.

V dňoch 3. a 4. októbra bude pre súťaž obmedzená premávka na priľahlej ceste na Žriedlovej ulici v blízkosti parkoviska Cassovar Business Center. Organizátormi súťaže sú Košice IT Valley, Spinea Technologies, Košice – Turizmus, Mesto Košice a hlavným partnerom je T-Systems Slovakia.

Odporúčané články

Škandál v Košiciach, syn prednostu skončil školu protekčne Slovak Press Photo vyhral Michal Burza fotografiou z Majdanu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...