Obrazom: Takto vyzeral pred 71 rokmi útok na Pearl Harbor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pearl Harbor počas útoku Japoncov
Americká bojová loď USS Arizona po zásahu japonským námorníctvom počas útoku na Pearl Harbor. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Spojené štáty si v piatok pripomenuli útok Japonského cisárskeho námorníctva na námornú základňu Pearl Harbor na Havaji.

Bezprecedentný útok pred 71 rokmi znamenal zapojenie sa USA do II. svetovej vojny.

Kým väčšina Američanov s obavami sledovala priebeh vojny v Európe, v Ázii sa zvyšovalo napätie.

Japonsko sa chytilo výhodnej príležitosti zlepšiť svoju strategickú pozíciu a trúfalo vyhlásilo „nový poriadok“, podľa ktorého chcelo vládnuť nad celým Tichým oceánom.

Osemdesiatdeväťročný Harold Eaks slúžil na základni Pearl Harbor na lodi USS Helena, ktorú zasiahlo japonské torpédo počas útoku. V osudné momenty spal v podpalubí, čo mu zrejme zachránilo život. Spolu s ostatnými námorníkmi sa mu podarilo zachrániť tak, že vyplávali dierou v lodi.

Eaks sa následne dostal ku guľometu, podľa archívnych záznamov sa mu podarilo zostreliť tri japonské lietadlá a ďalšie dve poškodiť.

„Celý deň tam vládol chaos,“ zaspomínal si Eaks pre agentúru AP a dodal: „Lode horeli, ľudia sa snažili utiecť. Japonci lietali takmer nad hladinou a zdalo sa, že sú všade naokolo.“

Obrazom: Archívne snímky z útoku na Pearl Harbor

Pearl Harbor počas útoku Japoncov
Bývalý americký prezident Franklin Roosevelt oznamuje čelnom Kongresu, že námornú základňu Pearl Harbor napadli japonské sily. Foto: SITA/AP

Pearl Harbor počas útoku Japoncov
Japonské lietadlo počas útoku na Pearl Harbor. Foto: SITA/AP
Pearl Harbor počas útoku Japoncov
Japonské lietadlo počas útoku na Pearl Harbor. Foto: SITA/AP
Fotogaléria
Pearl Harbor počas útoku Japoncov
Pohľad na japonské námorníctvo pred útokom na americkú základňu Pearl Harbor. Foto: SITA/AP

Bilancia útoku na Pearl Harbor je dych vyrážajúca a Američania 7. december 1941 zaradili k osudným dňom ako 11. september 2001 alebo atentát na Johna F. Kennedyho.

Šesť lietadlových lodí viceadmirála Čúičiho Nagumu vyslalo smerom na Havaj 353 lietadiel a dva útočné člny. Celkovo sa im podarilo zasiahnuť osem amerických bojových lodí, pričom úplne boli zničené dve lode: USS Arizona a USS Oklahoma. Atak sa zameral aj na tamojšie letiská, 188 amerických lietadiel bolo zničených a 135 poškodených. Počas osudného dňa prišlo o život 2402 osôb a vyše 1200 ošetrili zdravotníci.

Straty zaznamenala aj japonská strana. Z misie sa nevrátilo 29 lietadiel a päť miniponoriek. Celkovo zahynulo, alebo bolo zranených, v ten deň na Havaji 65 japonských letcov a námorníkov. Jedného japonského admirála sa podarilo Američanom zajať. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webovej encyklopédie Wikipedia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať