Obrazom: Trnavčania premiestnili najstaršiu sochu Štefánika

Premiestnenie sochy M. R. Štefánika v Trnave
Najstaršiu sochu Milana Rastislava Štefánika na Slovensku, ktorá stojí v Trnave, dnes premiestnili. Dielo akademického sochára Jána Koniarka presunuli asi o štyri metre hlbšie do parku neďaleko evanjelického kostola. Presunutie sochy je súčasťou revitalizácie územia, vďaka nemu vznikne väčší zhromažďovací priestor. Trnava, 18. marec 2015. Foto: SITA/Pavol Machovič

TRNAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Najstaršiu sochu Milana Rastislava Štefánika na Slovensku, ktorá stojí v Trnave, dnes premiestnili. Dielo akademického sochára Jána Koniarka presunuli len asi o štyri metre hlbšie do parku neďaleko evanjelického kostola.

Presunutie sochy je súčasťou revitalizácie územia, vďaka nemu vznikne väčší zhromažďovací priestor. V minulosti stála Štefánikova socha na viacerých miestach v Trnave, dvakrát skončila z politických dôvodov v depozite.

Bronzovú plastiku aj so žulovým podstavcom premiestnil autožeriav za asistencie akademického sochára Pavla Čambala. Nešlo podľa neho o zložitú operáciu, najskôr však bolo potrebné zistiť, akým spôsobom je plastika v žulovom podstavci ukotvená.

Obrazom: Premiestnenie sochy M. R. Štefánika v Trnave

Sochu generála Štefánika v životnej veľkosti odhalili z iniciatívy miestnej Matice slovenskej 19. októbra 1924 v prítomnosti jeho matky Albertíny počas veľkej slávnosti na dnešnom Námestí SNP päť rokov po jeho tragickej smrti. Bola to v tom čase prvá jeho socha na Slovensku. Približne po štvrťstoročí z verejného priestranstva zmizla, neskôr ju nahradil pomník venovaný osloboditeľom.

V roku 1969 postavili bronzovú sochu Štefánika v Trnave opäť, tentoraz na novom mieste oproti pomníku Antona Bernoláka. Tu vydržala krátko, podľa pamätníkov len pár mesiacov. Tretíkrát sa Štefánik v Trnave dostal na verejnosť v máji 1990. Vrátil sa na Námestie SNP, aj keď nie na pôvodné miesto.

Premiestnenie sochy M. R. Štefánika v Trnave
Foto: SITA/Pavol Machovič

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Rastislav Štefánik