Obrazom: V Bosne to vrie, radikáli pália vládne budovy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tisíce ľudí vyšlo do ulíc, aby demonštrovalo proti bosnianskej vláde
Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov v okolí a veľká nezamestnanosť v krajine. Tuzla, 7. februára 2014. Foto: SITA/ AP

SARAJEVO 7. februára (WEBNOVINY) – Protivládne protesty v Bosne v piatok prerástli do rozsiahlych násilností, keď demonštranti podpálili aj niekoľko budov v hlavnom meste Sarajevo.

Čierny dym sa niesol aj zo sídla bosnianskeho predsedníctva. Polícia na rozohnanie demonštrantov použila slzotvorný plyn a gumové projektily. Protesty sa do Sarajeva a ďalších oblastí etnicky rozdelenej krajiny rozšírili zo severného mesta Tuzla. Nepokoje sú podľa miestnych médií „najhoršími od ukončenia vojny v Bosne“ v 90. rokoch.

Obrazom: Nepokoje v bosnianskom meste Tuzla

Protesty trvajú už tri dni. V stredu si v Tuzle vyžiadali 130 zranených vrátane asi stovky policajtov. Dôvodom nespokojnosti tisícov ľudí, ktorí prišli demonštrovať pred úradné budovy, je zatvorenie viacerých podnikov v okolí a veľká nezamestnanosť v krajine. V uplynulých mesiacoch totiž ukončilo svoju prevádzku viacero okolitých tovární a podnikov. Stalo sa tak krátko po ich privatizácii.

Video: Tisíce ľudí demonštruje v Tuzle

Komplikovaný štátny útvar Bosny a Hercegoviny pozostávajúci zo srbského a chorvátsko-bosnianskeho celku vznikol v roku 1995 po podpísaní Daytonskej dohody, ktorá ukončila niekoľkoročnú krvavú vojnu na Balkáne.

Bosniaci dlhodobo žiadajú zrušenie Republiky srbskej v záujme silnejšej centrálnej vlády v Sarajeve. Krajinu totiž trápia veľké ekonomické a politické problémy a najmä veľká miera korupcie. Aj preto krajina napriek podpore zo strany EÚ napreduje iba veľmi pomaly.

Tisíce ľudí vyšlo do ulíc, aby demonštrovalo proti bosnianskej vláde
Foto: SITA/ AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať