Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na vyrúbané stromy na Františkánskom námestí. Namiesto nich radnica zasadí desať nových hrušiek ozdobných a na Hlavnom námestí pribudnú štyri nové lipy malolisté. Mesto ich vysadí v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Bratislava, 2. marec 2016. Foto: SITA/Urban Klement
3. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Obrazom: V centre Bratislavy vyrúbali stromy

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Hlavné mesto Bratislava začalo s výrubom starých a chorých stromov na Františkánskom námestí v Bratislave. Namiesto vyrúbaných stromov radnica zasadí na Františkánskom námestí desať nových hrušiek ozdobných a na Hlavnom námestí pribudnú štyri nové lipy malolisté.

Mesto ich vysadí v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy, na ktorý bratislavská radnica získala peniaze z tzv. nórskych fondov. Nové stromy začnú sadiť po ukončení archeologického prieskumu na námestí. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Obrazom: Výrub stromov na Františkánskom námestí

Archeologický prieskum nariadil Krajský pamiatkový úrad v súlade s pamiatkovým zákonom. Františkánske i Hlavné námestie sú súčasťou Mestskej pamiatkovej rezervácie, archeologický výskum je preto pred vysadením nových stromov potrebný. Archeologický prieskum sa začne vo štvrtok 3. marca. “Výskum potrvá približne mesiac. Predpokladáme nájdenie zvyškov starej kanalizácie a nejaké drobné keramické nálezy,” priblížil riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel s tým, že po jeho ukončení sa začne s výsadbou nových stromov.

Na Františkánskom námestí v Bratislave vyrúbali stromy
Pohľad na vyrúbané stromy na Františkánskom námestí. Namiesto nich radnica zasadí desať nových hrušiek ozdobných a na Hlavnom námestí pribudnú štyri nové lipy malolisté. Mesto ich vysadí v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Bratislava, 2. marec 2016.Foto: SITA/Urban Klement

Na Františkánskom námestí mesto nechá vysadiť ako náhradnú výsadbu desať hrušiek ozdobných a na Hlavnom námestí pribudnú štyri lipy malolisté. Súčasné stromy na Františkánskom námestí sú už v zlom zdravotnom stave a majú aj narušenú statiku. Brestovce, ktoré tam v súčasnosti rastú, tak nahradia dospelé hrušky ozdobné. Tieto stromy podľa radnice zabezpečia príjemné ochladenie počas letných dní a plne nahradia súčasnú vzrastlú zeleň z hľadiska mikroklímy na námestí.

“Nová výsadba je vzhľadom na zdravotné a statické posúdenie existujúcich stromov nevyhnutná, keďže v minulosti sa jeden z nich vyvrátil. Tento strom na pohľad nebol poškodený, preto si hlavné mesto objednalo zdravotné a statické posúdenie ostatných stromov. Záujmom hlavného mesta je revitalizácia námestia s cieľom vysadiť nové vzrastlé stromy,” povedala vedúca magistrátneho oddelenia životného prostredia a mestskej zelene Katarína Prostejovská.

Projekt obnovy stromov na Františkánskom a výsadba stromov na Hlavnom námestí sú financované z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR. Projekt má byť hotový do apríla 2017.

Odporúčané články

S finančnou situáciou sú spokojné dve tretiny Bratislavčanov Svah nad Devínskou cestou začnú spevňovať na jar

Témy

Diskusia

neblavak Co je to za krajinu ked ochranarska luza si viac vazi chore stromy ako zdravie a bezpecnost obcanov. To sme uz taky sprosty? Co sa tam ide stavat supermarket alebo sa idu vysadit nove stromy?Keby sa predchodcovia primatora starali o... Miso ...tý / preklep / Miso Jebnuti ludia v tej BA .... nechapem .... zukkermanťan Bratislavu systematicky devastujú architektonicky aj morálne imigranti zo Slovenska. Už nech si konečne vytvoria hlavné mesto Slovenska - B.Bystricu --Zvolen v krásnom prostredí srdci Slovenska. SLOVAC Tie kmene vyzerajú zdravo, ak padali konáre tak preriedit korunu. Ale fakt neviem. A čo sa týka volieb Smer bude pod 30%
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...