Obrazom: Veľkú cenu Slovenska vyhral poľský cyklista Bernas

Preteky V4 - VC Slovenska
Víťaz, poľský pretekár Pawel Bernas na stupni víťazov v cieli 147 kilometrovej trate cyklistických Pretekov V4 - Veľká cena Slovenska. Na snímke vpravo: primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Bratislava, 16. máj 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Poliak Pawel Bernas z tímu BDC Marcpol sa stal víťazom cyklistickej Veľkej ceny Slovenska (Grand Prix Slovakia), tretieho zo štvrtých podujatí v rámci pretekov pod spoločným názvom „Visegrad 4 Bicycles Race“.

Na 147 km dlhej trati v okolí Bratislavy triumfoval v cieli pod hradom Devín vďaka nástupu na záverečných trinástich kilometroch. Na druhom mieste skončil Slovák Patrik Tybor z klubu Dukla Trenčín Trek, ktorý nadviazal na štvrtkovú 5. priečku z VC Česka v Brne. Tretí finišoval Slovinec Andi Bajč (Amplatz – BMC).

„Táto séria pretekov ma zastihla v dobrej športovej forme. Už v utorok v Poľsku som bol takmer celú etapu v úniku, až tri kilometre pred cieľom nás pelotón dostihol. Našťastie, Erik Baška vyhral špurt a získal prvé body do európskeho rebríčka UCI. V Česku som bol piaty, teraz druhý. S účinkovaním na týchto pretekoch som spokojný,“ povedal v cieli Patrik Tybor.

Obrazom: Na cyklistických pretekoch v okolí Bratislavy triumfoval poliak Pawel Bernas

Podľa neho sa na 147-kilometrovej trati Veľkej ceny Slovenska lámal chlieb na Pezinskej Babe, kde sa 27 kilometrov pred cieľom od pelotónu odpútal práve Poliak Pavel Bernas v drese BDC Marcpol.

„Neskôr sa z osemčlennej skupiny podarilo odpútať aj mne, ale vedúceho Poliaka z tímu BDC som už nedostihol. Vyťažil z toho, že mu pri jazde z Pezinskej Baby fúkalo do chrbta. Škoda, že nám nevyšlo počasie, celý čas nám pršalo, ale na to sa nevyhovárame, lebo všetci sme mali rovnaké podmienky. S doterajšími výsledkami sme ako tím spokojní, bodujeme v každej časti tejto série. Je to zatiaľ dobré. Dúfajme, že nám to vyjde aj v Maďarsku, kde sa séria v sobotu skončí,“ povedal pre agentúru SITA 26-ročný pretekár trenčianskeho tímu.

Víťazný Poliak Bernas získal finančnú prémiu 1455 eur a 40 bodov do kontinentálneho rebríčka UCI. Patrik Tybor si vybojoval 30 kontinentálnych UCI bodov a z finančného balíka mu pripadne 725 eur.

Úvod pretekov bol slávnostný pri hoteli Kempinski v Bratislave. Ostrý štart bol po presune do Devína a od úvodu nebola núdza o úniky. Ešte pred prvým prejazdom Pezinskou Babou (73. km) odpadli z pelotónu slabší jazdci, v sedle sa pelotón ešte preriedil. Preteky ovplyvnil silný vietor a chlad, nechýbali dažďové kvapky. Z hlavnej skupiny sa neustále pokúšali odísť viacerí jazdci, ale úspešný bol až v závere Poliak Bernas. Využil aj silný vietor, ktorý mu fúkal do chrbta a pelotón jeho nástup nedokázal zlikvidovať.

Veľká cena Slovenska sa tento rok išla premiérovo. Preteky vznikli v rámci projektu, ktorý dohodli prezidenti cyklistických zväzov krajín V4. Všetky podujatia 4-kolového seriálu jednorazových pretekov „Visegrad 4 Bicycles Race“ sú zaradené do kategórie 1.2 kalendára UCI.