Obrazom: Vojaci dostali nové autá, vetriesky ešte nekončia

Minister Glváč odovzdal vojakom 55 nových áut
Nové automobily Land Rover Defender 110 SW počas odovzdávania nových automobilov do užívania OS SR ministrom obrany SR Martinom Glváčom. Bratislava, 29. január 2015. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Vojaci si vo štvrtok na ministerstve obrany prebrali 55 nových automobilov. Minister obrany Martin Glváč zdôraznil, že táto nová dopravná a špeciálna technika nahrádza staré automobily P V3S (vetriesky), Tatry a UAZ-y. „Je to naplnenie toho, čo sme povedali pred 2,5 rokom, že chceme dávať viac do konkrétnych modernizačných projektov,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

Staré terénne automobily UAZ nahrádza teraz 28 automobilov značky Land Rovery. Kúpené sú cez agentúru NATO a ďalších 42 kusov dodajú vo februári. Cena za ne spolu je 5,1 milióna eur. Nové nákladné vozidlá značky Aktis (12 kusov) a Tatra (15 kusov) sú už zavedené v ozbrojených silách a postupne sa obmieňajú.

Obrazom: Minister Glváč odovzdal vojakom 55 nových áut

Nové vozidlá značky Aktis vyšli teraz na 2,37 milióna eur a za Tatry rezort obrany zaplatil vyše šesť miliónov eur. Staré vetriesky ale definitívne ešte v ozbrojených silách nekončia, tvoria asi polovicu v kategórii stredných vozidiel.

Minister Glváč zdôraznil, že v prípade nákupu týchto áut je rád, že nie sú kúpené samoúčelne, len tak od stola. Požiadavky vychádzali z cvičení, z toho, čo sa zistilo a je tak jasné, kam tieto vozidlá idú a na aké účely, podčiarkol.

Veliteľ pozemných síl Ondřej Novosad označil nové moderné multifunkčné vozidlá za výraznú pomoc pre pozemné sily. Táto technika je podľa neho určená pre útvary, kde cvičia vojakov do síl vysokej pripravenosti. Používať sa budú aj pri domácom krízovom manažmente – povodniach, požiaroch, ako aj v ťažkom teréne pri hľadaní.

Minister Glváč odovzdal vojakom 55 nových áut
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Minister Glváč odovzdal vojakom 55 nových áut
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky