Obriezka sa predmetom referenda v San Franciscu nestane

Babatko

SAN FRANCISCO 29. júla (WEBNOVINY) – Súd v americkom meste San Francisco vo štvrtok zamietol občiansku iniciatívu za vyhlásenie referenda o zákaze vykonávania obriezky. Americká sudkyňa označila takýto návrh za zbytočný a porušujúci osobnú slobodu. Vyhovela tak sťažnostiam náboženských skupín a niektorých doktorov, ktorí argumentovali pozitívnymi dopadmi na zdravie obrezaných detí. Návrh zákona z dielne aktivistov rátal s povolením vykonania obriezky iba vo výnimočných prípadoch. Jeho porušenie by sa trestalo ročným väzením alebo pokutou 1000 dolárov.

Zamietnutie ľudového hlasovania o obrezávaní novorodencov však odporcov neodradilo a potvrdili, že podajú odvolanie. Tvrdia, že ide o spoločnosťou tolerované mrzačenie pohlavných orgánov a rozhodnutie o jeho vykonaní neprináleží rodičom. Najväčšie pobúrenie vyvolala ich občianska iniciatíva v židovskej obci. Tá argumentovala, že okrem porušenie ich náboženských slobôd ide o porušenie zákona, ktorý samosprávam zakazuje zasahovať do medicínskych procedúr.

V štáte Kalifornia môže byť predmetom referenda prakticky čokoľvek, pokiaľ petíciu za jeho vypísanie podpíše minimálne sedemtisíc ľudí. Stalo sa tak, že Kalifornčania už v minulosti hlasovali aj o legalizácii marihuany či manželstiev neheterosexuálneho osôb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom