Obrovské požiare spaľujú okolie Valencie

Ničivé požiare sužujú Španielsko
Španielske úrady pre obrovské požiare v regióne Valencia evakuovali viac ako tritisíc ľudí. S ohňom od minulého týždňa bojuje takmer 1800 hasičov s pomocou 47 vrtuľníkov a lietadiel. Aj napriek veľkej snahe ničivý živel zničil už 40-tisíc hektárov pôdy a narušil prevádzku blízkej jadrovej elektrárne Cofrentes. Ide o najhorší požiar v krajine za posledných 10 rokov. Foto: SITA/AP

VALENCIA 2. júla (WEBNOVINY) – Španielske úrady pre obrovské požiare v regióne Valencia evakuovali viac ako tritisíc ľudí.

S ohňom od minulého týždňa bojuje takmer 1800 hasičov s pomocou 47 vrtuľníkov a lietadiel. Informuje o tom agentúra AFP.

Aj napriek veľkej snahe ničivý živel zničil už 40-tisíc hektárov pôdy a narušil prevádzku blízkej jadrovej elektrárne Cofrentes. Ide o najhorší požiar v krajine za posledných 10 rokov.

Polícia pomáha s evakuáciou najmä miestnym obyvateľom, ktorí to považujú za preventívny krok zo strany miestnej samosprávy.

„Nič si so sebou neberiem. Dúfam, že sa nič zlé nestane a zajtra sa budem môcť vrátiť domov,“ povedala jedna z evakuovaných žien pre agentúru Reuters.

Nad tretie najväčšie mesto Španielska sa z postihnutej oblasti presúva veľký mrak dymu, čo by mohlo spôsobiť obavy tamojším hotelierom, keďže región patrí k najobľúbenejším turistickým destináciám v krajine.

Obrazom: Ničivé požiare vo Španielsku

Niektorí obyvatelia Valencie majú problémy s dýchaním. „Je takmer nemožné tam dýchať, také niečo som ešte nezažil,“ cituje spravodajská televízia Euronews obyvateľa Valencie. Jeho slová dopĺňa ďalšia žena, ktorá pre dym začína mať zdravotné problémy: „Nemôžem dobre dýchať, slzia mi oči a svrbí ma nos.“

Ničivé požiare sužujú Španielsko
Foto: SITA/AP

Prvý požiar vznikol v samosprávnej časti Cortes de Palla zrejme pri zapájaní solárnych panelov na domy. Polícia v tejto súvislosti už zatkla dve osoby, druhý požiar vypukol v oblasti Andilla.

Boj s požiarmi komplikujú aj extrémne horúčavy, keďže na niektorých miestach v regióne sa teploty vyšplhali až na 40 stupňov Celzia a fakt, že tohtoročná zima bola vo Valencii najsuchšia za posledných 70 rokov.

Ničivé požiare sužujú Španielsko
Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom